Haberler

02 Şubat 2022

TİKA’dan Kamerun’da Tarımsal Üretime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kamerun’un merkez bölgesine bağlı Kondomeyos köyünde faaliyet gösteren kooperatife, üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik bir depo inşa edilerek tarımsal ekipman desteğinde bulundu.

Kondomeyos köyünde yaklaşık 1,5 hektarlık bir alanda ananas üretimi yapan yerel kooperatife, üretilen ananasların çevresel koşullardan etkilenmeden depolanması ve bozulmadan saklanabilmesi amacıyla bir depo inşa edildi. Aynı zamanda inşa edilen deponun çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile de hem deponun hem de mevcut olan tavuk kümeslerinin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak.

Proje kapsamında temin edilen ekipman ve malzemeler ile 3 ton olan ananas üretiminin 5 tona çıkarılması, ayrıca 3 tekerli motorlu kargo bisikleti ile ürünlerin hızlı bir şekilde piyasayla buluşturulması ve zaiyatın en aza indirilmesi hedefleniyor.

Aynı zamanda proje ile üretime kazandırılan atıl alanlar sayesinde kooperatif bünyesindeki çalışan sayısı da artırılarak bölgede yeni istihdamlar sağlanmıştır.

Sonraki Haber

TİKA ve Türk Kızılayı, Anadolu'dan Sudan'a Gönül Köprüleri Kuruyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türk Kızılay’ı ve Sudan Kızılayı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen "Geçim kaynağı ve Meslek Edindirme Projesi" ile Kızılay gönüllüsü olan 39 gence, TİKA tarafından kurulan Sudan - Türk Mesleki ve Teknik...