Haberler

05 Şubat 2021

TİKA’dan Kamerun Resmi Yayın Organı CRTV'ye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun resmi yayın organı CRTV'nin ana stüdyo salonunu yenileyerek teknik ekipman desteği sağladı.

Proje kapsamında temin edilen modern medya ekipmanları, T.C.Yaounde Büyükelçisi Sayın Ayşe Saraç, CRTV Genel Müdürü Charles Ndongo ve TİKA Yaounde Koordinatörü Dr. Mehmet Yazgan’ın katılımıyla yenilenen CRTV stüdyosunda düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törende konuşan T.C. Yaounde Büyükelçisi Ayşe Saraç, TİKA’nın yakın geçmişte Anadolu Ajansı işbirliğinde yaptığı eğitimleri hatırlatarak, TİKA ve Büyükelçilik olarak Kamerun ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin en üst düzeye çıkarılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Büyükelçi Saraç, Türkiye’nin insani ve girişimci dış politikasını çok etkin bir biçimde yürüttüklerini, bu bağlamda TİKA’nın Kamerun’da kalkınma işbirliği çalışmalarında insan odaklı yaklaşımı ile çok başarılı bir performans sergilediğini ifade etti.

CRTV Genel Müdürü Charles Ndongo, TİKA’nın kurumlarına verdiği destekten büyük memnuniyet duyduklarını ve Türkiye’nin bu desteğini takdirle karşıladıklarını belirterek, Türk halkının hediyesi olarak sunulan bu modern ekipmanların Kamerun’da düzenlenmekte olan Afrika Kupası (CHAN) etkinlikleri kapsamında da kullanılacağını belirtti.  Genel Müdür Ndongo, Kamerun ile Türkiye arasındaki ilişkilerin TİKA'nın desteğiyle yeni bir boyuta taşındığına işaret ederek, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki medya kuruluşlarıyla ilişkileri daha da güçlendirecek adımlar atacaklarını ifade etti.

TİKA Yaounde Koordinatörü Dr. Mehmet Yazgan da medyanın toplumlar arası iletişimdeki rolüne dikkat çekerek, Kamerun’da TİKA tarafından yapılan projeler arasında bu projenin çok anlamlı olduğunu, CRTV gibi önemli bir kuruma Türk halkının hediyesi olan bu ekipmanları vermekten ve ana stüdyonun yenilenmesine vesile olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gana Emniyet Mensuplarına Online Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Gana Polisinin kapasite gelişiminin sağlanması amacıyla Gana Emniyet Teşkilatı mensubu polislere çevrimiçi “Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Eğitimi” verildi. Dost...