Haberler

14 Haziran 2021

TİKA’dan Karadağ’da Genç Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’da 30 genç arıcıya 3’er adet arı kovanı ve arı kolonisi ile birlikte arıcı elbisesi, koruyucu maske, eldiven, körük gibi malzemelerden oluşan arıcılık başlangıç destek paketi temin etti.

TİKA, Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu (SPOCG) iş birliğiyle arıcılık eğitimi alan 30 genç arı yetiştiricisine 3’er adet arı kovanı ve arı kolonisi ile birlikte arıcı elbisesi, koruyucu maske, eldiven, körük ve el demirinden oluşan arıclılık başlangıç destek paketi desteği verdi.

Arıcılık prpojesi için düzenlenen törene T.C. Podgoritsa Büyükeşçisi Songül Ozan, Karadağ Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanı Aleksandar Stijoviç, Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu Başkanı Radule Miljaniç ve TİKA Podgoritsa Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak katıldı.

Federasyonu Başkanı Miljaniç, Bakan Stijoviç'e ve TİKA'ya desteklerinden dolayı teşekkürlerini ileterek iş birliğini devam ettirmek istediklerini ifade etti.

Bakan Stijoviç, yaptığı konuşmasında Karadağ'da arıcılığın gelişmesinde eğitimin önemine vurgu yaparak ülkenin organik üretim açısından zengin bir doğaya sahip olduğunu, üreticilerin bakanlık ve partner kuruluşarıyla iş birliğinde daha iyi üretim şartlarına sahip olacaklarına olan inancını dile getirdi ve TİKA'ya devamlı desteğinden dolayı teşekkür etti.

Türkiye Büyükelçisi Ozan ise, TİKA'nın Karadağ'da seracılık, meyvecilik, zeytin ve zeytinyağı üretimi gibi önemli tarımsal faaliyetleriyle üreticileri desteklediğini ifade ederken arıcılığın gelişmesine yönelik projede yer alan herkese teşekkür etti ve genç arıcılık mesleği sahiplerine başarı dileklerini aktardı.

TİKA’nın Karadağ’daki tarım desteği devam ediyor

Karadağ'da faaliyetlerini 2007'den itibaren sürdüren TİKA, tarım sektöründe gerçekleştirdiği projelerle 2000'den fazla üreticiye destek verdi. TİKA'nın arıcılık alanındaki faaliyetlerine Eyül ayında düzenlenecek “Arı Sağlığı ve Koruma“ başlıklı eğitim ile devam edilmesi planlanıyor.

TİKA, insan odaklı kalkınma yardımları kapsamında Karadağ’da kırsal alanda yaşayan ailelerin gelir seviyesinin iyileştirilmesi ve istihdama katkı sağlanması amacıyla projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Tarımsal kalkınma projeleriyle özellikle büyük şehirlere göçün azaltılması ve tarımsal üretimin arttırılması amaçlanıyor.

TİKA tarafından 2015’te başlatılan “Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” ile örtü altı üretimin teşviki için sera ve tohum desteği sağlanmıştı. Ayrıca tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla belediyeler ve tarım birlikleri iş birliğiyle çiftçilerin hizmetine sunulmak üzere 2014 yılından beri meyve fidanı ve ekipman desteği gerçekleştiriliyor. Karadağ’ın birçok bölgesinde sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak projeler üretilmeye devam ediliyor.

 

 

Sonraki Haber

Arjantin’de Kısıtlı İmkânlara Sahip Çocukların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arjantin'de yeterli maddi kaynaklara sahip olmayan çocukların dijital okuryazarlık eğitimine destek olmak amacıyla robotik ekipman temin etti. Arjantin'in Mendoza eyaletine bağlı Maipu kentinde yapılan törende, Türkiye'nin Buenos Aires...