Haberler

26 Haziran 2020

TİKA’dan Karadağ Aile İşletmelerine Tarımsal Destek

TİKA’nın Balkanlar’da başlattığı nitelikli iş gücünü arttırma, ülke genelinde tarım projelerinin geliştirilmesi, gıdaya erişim ve işsizliğin azaltılması kapsamındaki Tarımsal Kalkınma Programlarının alt bileşeni Ahududu Yetiştiriciliği Projesinde Karadağlı çiftçilerin yüzü güldü.

Tarım sektörü, Karadağ ekonomisinin gelişmesinde geleneksel ve stratejik bir konuma sahip. Ülkede, GSYİH içinde sanayi ve hizmet sektörlerinin ardından % 9’luk pay ile tarım sektörü geliyor. 2007’de Karadağ’da faaliyetlerine başlayan TİKA, ülkede ekonomik canlılığın artırılması, göçün azaltılması, istihdam ve öncelikli alanlarda kendine yetebilme ve gıdaya erişim gücünün kazandırılmasına yönelik çok sayıda proje hayata geçirdi

Tarımsal girdi desteği üretim artışı sağladı

TİKA tarafından Sancak bölgesinde yer alan Plyevlya, Biyelo Polye, Petnitsa ve Plav şehirlerinde Ahududu Yetiştiriciliği Projesi başlatıldı. Genç nüfusun kendi köyünde iş kurabilmesine olanak sağlamayı amaçlayan Ahududu Yetiştiriciliği Projesi ile Karadağ çiftçisine 33 bin adet fidan dağıtımı yapıldı. Bu fidanlarla 4000 m2’lik alanda ahududu bahçeleri tesis edildi. İlk ürünlerini 2018 yılı içerisinde alan çiftçilerin verdiği bilgiye göre elde edilen ahududu miktarı ortalama 800-1000 kg arasında değişiyor.

Çözüm odaklı tarladan pazara arz

Dağıtılan fidanlardan elde edilen ürünler iç piyasanın ihtiyacını karşılarken, dış piyasa için endüstriyel koşullara uygun olması nedeniyle en büyük pazar olan Avrupa Birliği’ne ihracat kapısını da aralıyor. Proje ile ailelere yıllık ortalama 800 ile 1.500 Avro arasında ek gelir sağlanıyor. TİKA, tarımda ciddi bir potansiyeli olan Karadağ’da özellikle üretimde kaliteyi artırma, iç ve dış pazar imkânları, ihracat stratejileri gibi konularda üreticiye destek olacak çözümler üretmek için planlamalar yapmaya devam ediyor.

Biyelo Polye şehrinde yaşayan ve proje kapsamında destek alan emekli Juso Dervišević, TİKA tarafından sağlanan destek ile ahududu yetiştiriciliğine başladığını ve elde ettiği üründen memnun kaldığını ifade etti.  Dervišević, bu sene temmuz ayı içerisinde ikinci hasadını yapmayı ve geçen seneye göre daha fazla ürün elde etmeyi umduğunu belirtirken, sağlanan destekten dolayı Türkiye’ye, Türk milletine ve TİKA’ya minnettar olduğunu söyledi.

Sonraki Haber

Moğolistan’da Kovid19 ile Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Moğolistan Milli Üniversitesi (MUIS), Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ŞUTİŞ) ve Moğolistan Bilişim Teknolojiyi Sevenler Derneği işbirliğinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye destek kapsamında Moğolistan Askeri...