Haberler

24 Aralık 2015

Uluslararası Uygur Araştırmaları Konferansı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Gazi Üniversitesi Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde Uluslararası Uygur Araştırmaları Konferansı düzenlendi.

Şiirleri ve romanlarıyla Uygur halkının gönlüne taht kuran edebiyatçı Abdurehim Ötkür’ün vefatının 20. Yılı ve ünlü Uygur dilbilimcisi Mirsultan Osmanov’un doğumunun 85. Yılı münasebetiyle Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonu’nda düzenlenen konferansa yurtiçinden ve yurtdışından pek çok akademisyen ve araştırmacı isim katıldı.

Konferansın açılış konuşmasında Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, Uygur ve Türk halklarının ortak tarihinden bahisle ilmi ve edebi eserlerin değerlendirilmesinin iki halk arasındaki ilişkiler açısından önemine vurgu yaptı. TİKA adına konuşan Başkan Yardımcısı Ali Maskan ise özellikle konuya ilgi duyan gençlere hitaben, TİKA’nın ortak tarihi mirasa sahip olmanın verdiği haklı gururla ata toprakları için yaptığı projelere devam ettiğinden bahsederek bu ortak değerlerin farkında olunması ve sahip çıkılmasının önemini hatırlattı.

TİKA ve Gazi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen konferansta Divan-ı Lügati-t Türk ve Kutadgu Bilig üzerine yapılan son araştırmaların bulguları, Osmanov’un Uygur dili ile ilgili araştırmaları ile Ötkür’ün şiir ve romanlarının tahlilleri akademik bir zeminde tartışılarak bilim dünyasının istifadesine sunuldu.

Dîvânu Lûgati’t-Türk ve Kutadgu Bilig’i Uygurcaya kazandıran âlimlerden biri olan Mirsultan Osmanov, bu yıl Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen 5. Türk Dünyası Türk Dili şeref ödülüne lâyık görülmüştü.

Konferans sonrasında Abdurehim Ötkür’ün şiirlerini besteleyen ünlü Uygur halk ozanı Abdurehim Heyit’in konserine de yoğun ilgi gösterildi.

Sonraki Haber

Mezarı Şerif’te Türkçe Kursunu Bitiren Afgan Öğrenciler Sertifika Aldı

Mezar-ı Şerif’in en kalabalık liselerinden Mevlana Celaleddin Muhammed Balkhi ve Sultan Raziye Kız Liselerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen Türkçe Öğrenimi Kursu’nu tamamlayan öğrencilere sertifikaları törenle dağıtıldı. TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle...