Haberler

08 Ağustos 2015

TİKA’dan Kardeş Ülke Azerbaycan’a Tarım ve Hayvancılık Alanında Uzman Desteği

Azerbaycan’ın tarım sektörünün geliştirilmesine yönelik 2012 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan uzman ve danışmanlık desteği devam ediyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde, Azerbaycan’ın Hızı Bölgesi’nde tarımsal kullanıma kazandırılan 8 bin hektar arazinin genel bir kalkınma konsepti içerisinde değerlendirilmek suretiyle master planının hazırlanması, toprak araştırmaları, sulama sistemleri ve bitkisel üretim konularında Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ve ilgili kurumların uzmanlarından oluşan 7 kişilik heyete 27 Temmuz – 02 Ağustos 2015 tarihlerini kapsayan bir teknik gezi programı düzenlenerek Türkiye’nin tecrübeleri aktarıldı.

Program çerçevesinde Azerbaycan’da barajlar ve sulama kanalları inşa edilerek yeni tarım alanlarının oluşturulması ve bu alanlarda devlet desteği ile büyük işletmelerin kurulması noktasında örnek alınacak Türkiye’nin önemli projelerinden GAP Bölgesi ziyaret edildi. Burada GAP İdaresi Başkanlığı, Atatürk Barajı, Akçakale ve Harran İlçelerinde Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün uygulamaları (Drenaj ve arazi toplulaştırma alanları)  incelendi. Ceylanpınar TİGEM İşletmesi ile balıkçılık projeleri kapsamında Bodrum-Fethiye de bulunan ağ kafeslerde deniz balığı üretim tesisleri ve Eşen Çayında bulunan alabalık tesislerinde incelemelerde bulunuldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından organize edilen programın son gününde Ankara’da T.C. Tarım Reformu Genel Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı düzenlenerek programın sonraki aşamaları hakkında karşılıklı görüşmeler yapıldı.

Sonraki Haber

Burkina Faso'da 100 Bin Moringa Oleifera Ağacı Yetiştirilmesi Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Belwet Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen 100 bin Moringa Oleifera Ağacı Yetiştirilmesi Projesi kapsamında Moringa Oleifera ağaçlarının zarar görmeden yetişmesi çerçevesinde ekipman desteğinde bulunuldu.  Burkina Faso’ da Moringa Oelifera...