Haberler

29 Eylül 2020

TİKA’dan Kırgızistan’a Mobil Mamografi Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), kadın hastalıklarının erken teşhisinde kullanılacak olan Mobil Mamografi Aracını, Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına teslim etti.

Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Ergene Vakfı iş birliğinde gerçekleşen projeye ayrıca; Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları, Demir Bank, Bişkek Uluslararası Kadın Kulübü (BIWC) gibi kurum, kuruluş ve şahıslar da katkıda bulundu.

Mobil Mamografi Aracı teslim törenine Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Kalısbek Şadahanov, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Mehmet Kamil Fırat ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta’nın yanı sıra Türk Hava Yolları ve Demir Bank’ın Kırgızistan Genel Müdürlerinin de aralarında bulunduğu davetliler ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Kalısbek Şadahanov, yaptığı konuşmada Mobil Mamografi Cihazının kadınlarda göğüs kanseri ve rahim ağzı kanserinin erken teşhisine yardımcı olacağını belirterek TİKA’ya ve projeye katkı veren diğer tüm paydaşlara müteşekkir olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat, bu aracın kırsalda yaşayan ve yeterli sağlık imkanlarına sahip olmayan Kırgızistan kadınları için çok faydalı olacağını dile getirirken bu önemli projeye destek veren TİKA başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

TİKA Koordinatörü Osman Usta ise konuşmasında, Kırgızistan’da her yıl birçok kadının kadın hastalıklarına yakalandığını ve çok sayıda kadının bu hastalıklar nedeniyle hayatlarını kaybettiğinin altını çizdi. Böylesine kritik bir ihtiyacı karşılamaya yönelik bir projeye destek verdikleri için memnuniyet duyduklarını ifade eden Usta, katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Mobil Mamografi Aracı, ilk faaliyet durağı olan Çüy Bölgesinin Tokmok şehrine hareket etti.

Söz konusu Mobil Mamografi Aracı, güncel teknoloji dijital mamografi ve jinekoloji ofisi ile donatılmış olup, Kırgızistan’ın her bölgesini dolaşacak ve aile hekimliği merkezleriyle iş birliği halinde kırsal bölgedeki kadınlara yönelik faaliyet gösterecektir.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Kadınların Güçlenmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gorajde Sehara Kadınlar Derneği bünyesinde düzenlenecek el sanatları atölyelerinde kullanılmak üzere malzeme desteğinde bulundu. Bosna Hersek’te 1992-95 yılları arasında patlak veren savaş sebebiyle yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti, aileler dağıldı...