Haberler

12 Kasım 2015

TİKA’dan Kosova'da Eğitime Büyük Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova Prizren Motrat Qiriazi İlköğretim Okulundaki 3 kat ve 15 sınıfın kapsamlı tadilat ve donanım desteği gerçekleştirilerek hizmete açıldı.

Kosova’da 2004 yılından bu yana farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, eğitim altyapılarının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerine büyük bir hassasiyetle devam etmektedir. TİKA, Türk, Arnavut ve Boşnak çocukların daha çağdaş bir ortamda eğitim almaları için Prizren Motrat Qiriazi İlköğretim Okulundaki 3 kat ve 15 sınıfın kapsamlı tadilat ve donanımlarını gerçekleştirdi.

Motrat Qiriazi İlköğretim Okulu’nda düzenlenen açılış programına TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, T.C. Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik, Kosova Türk Temsil Heyeti subayları, okul yöneticileri ve okul öğrencileri katıldı. Motrat Qiriazi İlköğretim Okulu öğrencileri, davetlileri okul girişinde Türkiye, Kosova ve TİKA bayraklarını sallayarak, şiirler okuyarak coşkuyla karşıladı.

Öğrencilerin coşkulu karşılamaları ardından misafirleri selamlayan okul müdürü Arif Kabashi teşekkürlerini ileterek, öğrencilerinin TİKA sayesinde modern imkânlara sahip bir okula kavuştuklarını belirtti.

T.C.Prizren Başkonsolosu Selen Evcit selamlama konuşmasında, TİKA'nın projelerinin önemine vurgu yaparak, bu projelerin somut olduğunu ve Türkiye dış politikasına büyük katkılar yaptığını belirtti.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Müfera Şinik törende yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman Kosova'nın yanında olduğunu anımsatarak bugün de Kosova'nın yanında olduğunu kanıtladığını belirtti.

TİKA'nın, Kosova'da sadece eğitim alanında değil kültür, sağlık ve diğer alanlarda çok önemli yatırımlarının mevcut olduğunu hatırlatan KDTP milletvekili Fikrim Damka, "Kosova halkına, Kosova'da yaşayan tüm halklara ayırım gözetmeksizin hizmet edilmesi, bizleri sonsuz mutlu etmektedir" diye belirtti.

Diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da Kosova'yı desteklemeyi sürdüreceklerini kaydeden TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, yaptığı konuşmada, "Bizler ne kadar Türkiye'de yaşasak da aslında burayı memleket görüyor ve kabul ediyoruz. Buranın bizim için ayrı yeri var. Bizim için memleket burası. Buraya geldiğimizde farklı duygularımız var" ifadesini kullandı.

Kurdelenin kesilmesinin ardından misafirler tadilat ve tefrişatı yapılan sınıfları gezdiler.

Sonraki Haber

Uganda’da Nawanyago Teknik Meslek Yüksekokulu’na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Uganda’nın Kamuli Bölgesinde yeni inşa edilen ve Uganda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmete başlayacak olan Nawanyago Teknik Meslek Yüksekokulu’nun aşçılık ve dikiş nakış bölümlerine ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA,...