Haberler

28 Ağustos 2015

TİKA’dan Kosovalı Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın Vıçıtırın Belediyesi çiftçilerine soğan sökme makinesi teslim edildi.

Nüfusunun çoğunluğunu Arnavutların oluşturduğu Vıçıtırın Belediyesi, Türkler, Sırplar, Rumlar ve diğer topluluklara ev sahipliği yapıyor. Osmanlı döneminde sancak merkezi olan şehir Kosova’nın kuzeyinde bulunuyor. Nüfusunun yaklaşık %64’ü kırsal alanlarda yaşayan Vıçıtırın’ın ana ekonomik faaliyeti tarım ve hayvancılıktır. Vıçıtırın Belediyesi’nde toprakların ve iklim koşularının tarıma uygun olması, sulama imkanlarının ve tarım geleneğinin olması halkı tarımcılık alanına yöneltmiştir.

Tarım sektörünün ana ekonomik faaliyet olarak görüldüğü Vıçıtırın Belediyesi’nde çiftçilerin çoğu üretimlerini eski makinelerle gerçekleştiriyor. Bu kapsamda bölgede üretimi uygun olan soğan üretim alanlarının artırılması, üretim teknolojisinin geliştirilmesi ve istihdam sağlanması için maddi imkânları kısıtlı olan ve geçimlerini tarım sektöründen sağlayan 10 çiftçiye TİKA tarafından soğan sökme makinesi teslim edildi. Söz konusu makineler, çiftçilerin üretim masraflarını azaltarak gelirlerinin artmasına, aynı zamanda zamanında söküm yapılarak ürünlerini piyasaya vaktinde çıkarmalarına yardımcı olacak.

TİKA tarafından temin edilen soğan sökme makineleri düzenlenen törenle çiftçilere teslim edildi. Vıçıtırın Belediye Başkanı Bajram Mulaku yaptığı konuşmada Türk Hükümetine, TİKA’ya ve Türkiye’nin Kosova Büyükelçisine Kosova Cumhuriyetine her alanda verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti. Mulaku, “TİKA tarafından aldığımız ilk destek bu değil, TİKA bize birçok alanda destek sağlamıştır. En son birkaç gün önce yine bir tarım projesinde TİKA, çiftçilerimize 600 süt bidonu ve 15 süt toplama merkezine süt kalitesini ölçen cihazlarla destek verdi” dedi. TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ise TİKA’nın Kosova’da 400’ün üzerinde, dünyada ise binlerce proje gerçekleştirdiğini, Kosova’nın kalkınması adına tarım sektörünün en önemli sektörlerden birisi olduğunu ve tarım sektörüne TİKA tarafından öncelik verildiğini belirti. Projenin gerçekleşmesinde Vıçıtırın Belediyesine göstermiş oldukları yakın işbirliği için teşekkür eden TİKA Koordinatörü, makinelerin çiftçilere hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.    

Sonraki Haber

TİKA'dan Afgan Öğrencilere Bilgisayar Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan Vilayetinde iki ayrı lisede bilgisayar laboratuvarı kurdu. Coy-i Zindan Lisesi'nde yardımların teslimi için düzenlenen törene Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü...