Haberler

24 Nisan 2020

TİKA’dan Kovid19 ile Mücadele Eden Mozambik’e destek

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Countınadores Derneği (OCM) ve Maputo Belediyesi işbirliğinde 7 yetimhane ve yaşlı bakımevine  hijyen eğitimi ve hijyen malzemeleri verilmeye başlandı.

“Hijyen Bilincinin Arttırılması” projesi kapsamında 7 tane yetimhane ve yaşlı bakım evi ziyaret edilip salgına karşı korunma yolları ile ilgili eğitim verilmesi ve hijyen malzemesi temin edilmesi planlanıyor. Ayrıca halkın bilinçlendirilmesi amacıyla 14 kuralı anlatan posterler hazırlanarak şehrin farklı noktalarına asıldı.

İlk çalışma 1 Mayıs Yetimhanesinde, Maputo Büyükelçisi Sayın Zeynep Kızıltan, TİKA ve Countinadores Derneği yetkilileri, Maputo Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesinden Doktor Savaiva ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Danilo Teixeira konuşmasında TİKA ve Türkiye ile çalışma yapmaktan mutlu olduğunu bu sayede en yüksek risk gurubunda olan kişilere ulaşabileceklerini belirtti.

Büyükelçi Kızıltan ise 23 Nisan her zamanki gibi kutlayamasak da çocuklarla birlikte bu faaliyeti gerçekleştirmenin onlarla birlikte olmanın memnuniyet verdiğini ifade etti.

Doktor Munguambe tarafından çocuklara ellerini nasıl yıkamaları gerektiğini ve hastalıktan nasıl korunmaları gerektiğini şarkılar ve tekerlemeler eşliğinde anlatılmasının ardından hijyen malzemeleri yetimhaneye teslim edildi. Mozambik Hijyen Bilincinin arttırılması kapsamında 6 yetimhane ve yaşlı evi daha ziyaret edilecek.

Sonraki Haber

TİKA’nın Afganistan’da Ürettiği Maskeler Dağıtılmaya Başlandı

Türk İşbiriliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Mezar-ı Şerif’te 100 bin maske üreterek Afganistan’ın kuzeyindeki vilayetlerin Sağlık Müdürlüklerine ulaştırılmaya başlandı. 100 bin adet üretilen maskenin 1.000...