Haberler

06 Temmuz 2023

TİKA’dan Kuzey Makedonya’ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki 8 Eylül Şehir Hastanesinin endokrinoloji bölümüne kemik yoğunluğu ölçüm cihazı temin edildi.

Cihazın hastaneye temini ile birlikte 8 Eylül Şehir Hastanesinin ilk osteoporoz merkezinin de açılışı yapıldı.

Etkinliğe, Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Fatmir Mexhiti, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Muhammed Ünal, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve 8 Eylül Şehir Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Hristijan Kostov katıldı.

Bakan Mexhiti, burada yaptığı açıklamada, sağlanan destek dolayısıyla TİKA’ya teşekkür ederek, "Kemik yoğunluğu ölçüm cihazının kullanıma sunulmasıyla, osteoporoz teşhis ve tedavisinde koşullar iyileşecek. Sağlık hizmetlerinde karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, hastalarımızın hizmetlere zamanında erişimini sağlamak. Cihaz sayesinde bu zorluğu doğrudan ele almamızı sağlayacak." ifadesini kullandı.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ünal da 2005'ten beri Kuzey Makedonya’da faaliyet gösterdiklerini belirterek, şu ana kadar 1200 proje ve faaliyetin hayata geçirildiğini kaydetti.

Projelerden 30'unun sağlık sektöründe olduğu bilgisini paylaşan Ünal, "Bugün kıymetli sağlık çalışanlarımızın faydalanması kapsamında kemik yoğunluğu ölçüm cihazı temini için bulunuyoruz. Belli başlı özel hastanelerde bulunan bu cihazı, bir kamu kurumuna, kamu hastanesine vermenin mutluluğu içerisindeyiz." diye konuştu.

8 Eylül Şehir Hastanesi Müdürü Kostov da merkezin, osteoporoz hastalığının teşhisi için gerekli olan kemik yoğunluğu ölçüm cihazının bulunduğu bir poliklinikten oluştuğunu ifade ederek, "Hastanenin 50 yıllık geçmişinden bu yana ilk kez böyle bir osteoporoz merkezi, yani kemik dokusunun yoğunluğunu ölçmek için bir teşhis prosedürü oluyor." dedi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti Üsküp’ün en önemli sağlık kurumlarından biri olan ve 500 bin nüfuslu başkent başta olmak üzere ülkenin tamamına, bünyesindeki 1200 sağlık çalışanıyla sağlık hizmeti veren 8 Eylül Şehir Genel Hastanesi endokrinoloji bölümünde yılda yaklaşık 4.000 hastaya sağlık hizmet veriliyor. Söz konusu cihazın TİKA tarafından temin edilmesiyle ülkedeki tek osteooporoz merkezinin açılması sağlanarak olup bu alanda sağlık hizmetlerinden faydalanacak hasta sayısının 2 katına çıkması bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da Düzenlenen Kamu Yönetimi Forumu’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği 19. Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu, 5-7 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlendi. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ev sahipliğinde, “Türk Dünyasında Kamu Yönetimi’nin Dünü, Bugünü, Yarını” temasıyla...