Haberler

24 Ekim 2022

TİKA’dan Lübnan’da Çevre Dostu Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel Lübnan vilayetinin Şuf bölgesinde bulunan katı atık geri dönüşüm merkezine ekipman desteği sağladı.

Sıfır Atık Topluluğu ve Kfarnabrakh Belediyesi işbirliğinde “Sıfır atık toplumu” sloganıyla yola çıkan bir grup gönüllünün Şuf bölgesinde birkaç evde başlattığı katı atıkların geri dönüşümünü hedef alan proje kapsamında kurulan katı atık toplama merkezinde birçok kasaba ve yüzlerce noktadan toplanan atıklar bir araya getiriliyordu. Toplanan atıklar, ekipman eksikliği nedeniyle sadece istiflenip başka herhangi bir işlem görmeden çok düşük ücretlerle satılıyordu.

TİKA tarafından merkeze sağlanan ekipman desteği ile toplama merkezi, geri dönüşüm merkezine dönüştürülerek merkezin kapasitesi arttırıldı. Toplanan cam, plastik ve karton gibi katı atıkların parçalanması ve sıkıştırılarak çok daha değerli bir hammaddeye dönüştürülmesi ve kullanılmasının sağlandığı proje ile Lübnan’da mevcut ciddi çöp krizinin yanı sıra toprak ve su kirliliğinin önüne geçilmesi, sürdürülebilir çevre bilincinin kazandırılması ve yeni istihdam olanaklarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Açılış törenine, T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Koordinatorü Orhan Aydın, Kfarnabrakh Belediye Başkanı Wisam Al Ghadban, Şuf Kalkınma Ajansı üyeleri ve Sıfır Atık Topluluğu Üyeleri katıldı.

Projenin açılışı dolayısıyla İlerici Sosyalist Partisinin Dürzi lideri Velid Canbolat, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy'u ve TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın'ı, Şuf'taki konutunda ağırladı. 

Dürzi Lider Velid Canbolat proje ile ilgili yaptığı açıklamada, "Ekonomik olarak zor bir süreçten geçilen bu dönemde, TİKA'nın Lübnan ve özellikle bu bölgeye yaptığı destek yardımları hem çok iyi hem de çok faydalı" ifadelerini kullandı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’ın Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan'da Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel Lübnan vilayetinin Şuf bölgesinde bulunan İrfan Tıp Merkezi’ne tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA ve İrfan Derneği iş birliğinde Lübnan’da sağlık hizmetleri altyapısının...