Haberler

24 Ekim 2022

TİKA’dan Lübnan’ın Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan'da Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel Lübnan vilayetinin Şuf bölgesinde bulunan İrfan Tıp Merkezi’ne tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA ve İrfan Derneği iş birliğinde Lübnan’da sağlık hizmetleri altyapısının güçlendirilmesi amacıyla Şuf bölgesinde yaklaşık 150 personelle faaliyet gösteren İrfan Tıp Merkezi’ne tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. Elektrocerrahi ünitesinin temini ile cerrahi operasyonların daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlandı.

Teslim törenine; T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Koordinatorü Orhan Aydın, İrfan Derneği Başkanı Dürzi Şeyh Nazih Rafea, milletvekilleri Dr. Bilal Abdallah ve Marwan Hamadeh ile eski bakan ve vekil Marvan Hamadeh, dernek ve hastane temsilcileri katıldı.

Açılışta söz alan Dürzi Lider Canbolat, TİKA'nın ekonomik olarak zor bir süreçten geçen Lübnan’a verdiği desteklerin anlamlı olduğunu söyledi.

Büyükelçi Ulusoy da TİKA'nın Lübnan'da her alanda gerçekleştirdiği projelere bugün bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.

İrfan Derneği hakkında

Lübnan’ın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan İrfan Derneği 1973’den beri ülkenin 5 farklı bölgesinde 70’e yakın köy ve beldede birçok okul ve hastane ile çoğunluğu yoksul ve yardıma muhtaç yaklaşık 400 bin Lübnanlı ile Suriyeli mülteciye hizmet veriyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan, Uganda’da Engelli Vatandaşlara Tekerlekli Sandalye Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uganda’da faaliyet gösteren Burhaan Muslim Union Derneği iş birliğinde 27 çocuk ve 73 yetişkin engelli vatandaşa tekerlekli sandalye desteğinde bulundu. TİKA tarafından Uganda’nın Buganda bölgesinde faaliyet gösteren Burhaan...