Haberler

24 Temmuz 2018

TİKA’dan Makedonya’da Türkçe Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Gazi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi işbirliğinde Makedonya’da Türkçe eğitim veren ilkokul sınıf öğretmenlerine  “Hizmetiçi Eğitim Programı” düzenledi.

Gazi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi’nden akademisyenlerin sunumuyla Makedonya genelinde Türkçe eğitim veren ilkokul sınıf öğretmenlerine (1–5 sınıf) yönelik Ohri’de “Hizmetiçi Eğitim Programı” düzenledi.

Eğitim alanındaki eksikliklerin tespiti amacıyla derneklerle ve öğretmenlerle yapılan toplantılarda, Türkçe eğitim gören öğrencilerin daha kaliteli ve çağdaş eğitim bilgileri ile donatılmaları gerektiği ve bu şekilde mezun olan öğrencilerin geleceğe yönelik sağlam adımlar atabileceği vurgulanmıştı. Bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla, ilköğretimde Türkçe eğitim veren öğretmenlerin, Türkiye’den gelecek uzman eğiticiler tarafından hizmet içi eğitim kurslarına tabi tutularak, Türkçeyi iyi konuşan, daha kaliteli ve günümüz çağdaş eğitim metotlarını kullanabilecek tarzda kendilerini yetiştirmeleri sağlanacak.   

Eğitim sonunda düzenlenen sertifika törenine, Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı Azınlıkların Eğitimini ve Dilini Geliştirme Müdürlüğü’nde Türkçe eğitimden sorumlu Hacer İmetoska, Makedonya Eğitimi Geliştirme Müdürü Zekeriya Hasip, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Başkanı Hüsrev Emin, MATÜSİTEB Başkan Yardımcısı ve eğitim uzmanı Tahsin İbrahim ile TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden katıldı.

Törende bir konuşma yapan Ayden, eğitim alanında yapılan son düzenlemelerin ve değişikliklerin, pedagojik alandaki son gelişmelerin ve Türkçe eğitimin öğretiminin nasıl yapılması gerektiğinin yeniden gözden geçirildiğini ifade etti. Türkçe’nin aynı zamanda aile ve toplum içerisinde kullanımında göz önünde bulundurulması gereken hususların da tekrarlandığını, program süresince yapılan anketler ile bu çalışmaların gelecekte Makedonya’daki Türkçe eğitim için rapor olarak değerlendirileceğine dikkat çeken Ayden, ileriki dönemlerde branş öğretmenleri için de bu çalışmaların yapılacağını söyledi.

Programın yürütücüsü Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretim bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fahri Temizyürek ise TİKA’ya eğitim programı için teşekkür ederek, Ohri’de düzenlenen programın kendileri için çok güzel bir deneyim olduğunu ve çok verimli iki gün geçirdiklerini ifade etti.  Burada görev yapan yaklaşık 200 meslektaşlarına hizmet içi eğitim ile dil, kültür, eğitim ve öğretim konusunda edindikleri bilgi ve tecrübeleri aktarmaya gayret ettiklerini söyleyen Temizyürek, Balkanların Türkçe eğitim ve öğretiminde son derece önemli bir bölge olduğunu, hem metodoloji açısından hem dil öğretimi açısından yeni metot ve teknolojiler hakkında öğretmenlerle bilgilerini paylaştıklarını, hem onların hem de kendilerinin çok mutlu olduklarını ayrıca vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cibuti’de Sel Mağdurlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cibuti, Yemen ve Somali kıyılarında meydana gelen tropikal fırtınanın oluşturduğu zararların giderilmesine yönelik saha çalışmalarına katılarak teknik ekipman desteğinde bulundu. Doğu Afrika’nın Somali ve Cibuti kıyılarında Mayıs ayında...