Haberler

27 Ekim 2023

TİKA’dan Malavi'deki 200 Kız Öğrenciye Bisiklet

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Malavi'de gerçekleştirdiği "Kız Öğrencilere Yönelik Bisiklet Desteği Projesi" kapsamında, 200 kız öğrenciye bisiklet desteğinde bulundu.

Sahra Altı Afrika ülkelerinde eğitim alanındaki temel problemlerden biri olan 'okula devam edememe sorununa' çözüm oluşturan "Kız Öğrencilere Yönelik Bisiklet Desteği Projesi", özellikle kız çocuklarının eğitim imkânlarına erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Malavi'de okula gitmek ve dönmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalan kız öğrenciler, bu uzun yolculuk nedeniyle eğitimlerine devam etmekte zorlanıyor. Bu durum özellikle kız çocukları için eğitim alanında bir dezavantaj yaratıyor. Okula gitmek için harcanan uzun süre, çoğu zaman ev işlerinden de sorumlu olan kız çocuklarının okulu bırakmalarına veya düzenli olarak okula gidememelerine yol açıyor.

TİKA tarafından hayata geçirilen bu proje ile Malavi'deki kız öğrencilerin okullarına kolay ve güvenli bir şekilde ulaşmaları amaçlanıyor. Türkiye'nin Lusaka Büyükelçiliği ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen "Kız Öğrencilere Yönelik Bisiklet Desteği Projesi" kapsamında, 200 kız öğrenciye bisiklet temin edildi.

Bisikletlerin teslim edildiği törende, Türkiye’nin Lusaka Büyükelçisi İstem Cırcıroğlu ve Malavi Meclis Başkan Yardımcısı Aisha Adams da hazır bulundu.

Sonraki Haber

TİKA, KKTC’de "100. Yıl Teknoloji Odası" Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lefkoşa’da bulunan Alayköy İlkokulu’nda yaptırılan “100. Yıl Teknoloji Odası” törenle hizmete açıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TİKA katkılarıyla Alayköy İlkokulunda teknoloji odası açıldı....