Haberler

25 Haziran 2016

TİKA’dan Meksika’da Bulunan Müslüman Kızılderililere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Chiapas Eyaletinin San Cristobal de Las Casas şehrine yakın bir kasabada yaşayan Müslüman Tzotzil Kızılderililere ekonomik destekte bulundu.

TİKA tarafından Meksika’nın başkenti Meksiko City’de açılan TİKA Program Koordinasyon Ofisinin çalışmaları kapsamında bölgede bulunan Müslümanlar ziyaret edilerek bilgi alındı. Yapılan çalışmalar neticesinde bölgede farklı gruplara ait toplam 400 kadar Kızılderili Müslümanın yaşadığı ve bu gruplar arasında Chiapas Eyaletinin San Cristobal de Las Casas şehrine yakın bir kasabada yaşayan Tzotzil Kızılderililerinin ekonomik olarak zor durumda oldukları tespit edildi.

Tzotzil Kızılderilileri yerel dilleri olan Tzotzilce’yi konuşmakta olup küçük çaplı ekonomik faaliyetler ile geçimlerini sağlıyor. Ekonomik faaliyetler arasında Kızılderili Müslüman kadınların bölgeye gelen turistlere yönelik yapmış olduğu dikiş nakış faaliyetleri yer alıyor. TİKA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde üretime destek sağlamak için modern bir dikiş atölyesi kuruldu. TİKA’nın desteğiyle kurulan atölyede gerçekleştirilecek üretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere yeterli sayıda kumaş da temin edildi.

Bölgede yaşayan Tzotzil Kızılderililerinin geçim düzeylerinin iyileştirilmesi ve ekonomik açıdan güçlendirilmesi kapsamında TİKA tarafından 6 adet büyükbaş süt ineği temin edildi. İklim olarak hayvan yetiştiriciliğine müsait olan bölgede hayvancılığı geliştirilerek Tzotzil Kızılderililerinin ekonomik olarak geçim kaynaklarının çeşitlendirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca Tzotzil Kızılderilileri Müslümanlar için TİKA ve Kızılay işbirliğinde 2 günlük iftar programı düzenlendi. Tzotzil Kızılderililerine ait Kevser Camiinde düzenlenen iftar programına bölgede yaşayan Müslüman ve diğer dinlere mensup kişiler katıldı. İftar programı kapsamında bölgede yaşayan ve ekonomik olarak sıkıntı çeken insanlara Ramazan erzak paketi dağıtımı gerçekleştirildi. Bölge Kızılderililerinin ileri gelenleri Meksika içinden bile bazen kendilerine yardım ulaştırılmasında sıkıntı çektiklerinin fakat Türkiye’nin coğrafi olarak uzak olmasına rağmen kendilerine ulaşmasından ötürü çok mutlu olduklarını ifade etti. Yapılan bu anlamlı destekler sayesinde yalnız olmadıklarını ve kendilerini düşünen Müslüman kardeşlerinin olduğunu bilmenin kendilerine güven verdiğini ifade ederek Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür ettiklerini belirtti.

Meksika Birleşik Devletleri’nin ülkeye 1800’lü yıllarda Osmanlı coğrafyasından (Filistin, Suriye, Lübnan, Mısır) göç eden Müslümanlarla İslamiyet ile tanıştı. Meksika’da toplam yaklaşık 5.000 Müslüman yaşıyor. Rakam, ülke nüfusu ile kıyaslandığında az görünmekle birlikte her geçen gün artıyor. Ülkenin en güneyinde bulunan Chiapas Eyaletinde ise İslamiyet hızlı bir şekilde yayılıyor. 

Sonraki Haber

Maldivler’de Bulunan Makunudhoo İlköğretim Okuluna Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Maldiv Cumhuriyeti Makunudhoo Adası’nda bulunan ve daha önce laboratuvarı olmayan Makunudhoo İlköğretim Okuluna Maldivler Eğitim Bakanlığı standartlarına uygun olarak bir laboratuvar binası inşa edilerek, gerekli ekipman ve...