Haberler

22 Aralık 2021

TİKA’dan Meksika’da Kırsal Kalkınma Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Meksika Oaxaca Eyaleti’nin güneyinde kalan Santa Rita bölgesinde yaşayan Chontal halkına yönelik kırsal kalkınma projesi gerçekleştirdi.

Oaxaca Eyaleti’nde uygulamakta olduğu projelerin bir parçası olarak TİKA, Santo Domingo Tehuantepec Belediyesi’ne bağlı Santa Rita dağlık bölgesinde yaşayan, su, elektrik gibi temel – kamusal hizmetlere erişim problemi yaşayan ve tarımla geçimini sürdüren Chontal Topluluğu’na yönelik, hayvanlar için ağıl imalatı ve yağmur suyu toplama sistemi kurulumunu da kapsayan bir kırsal kalkınma projesi gerçekleştirdi.

Proje kapsamında, evsel ve tarımsal tüketime yönelik su temini için 9 km uzunluğunda su iletim sistemi inşasının yanısıra, 64,000 Lt kapasiteli su deposu inşası ve hane tüketimine yönelik elektrik üretimini sağlayacak güneş panellerinin kurulumu hizmetleri gerçekleştirilerek, bölgede yaşayan insanların ilk kez bu hizmetlerden yararlandırılması sağlandı.

Kurulan güneş enerji panelleri sayesinde evlere elektrik hizmeti verilerek, kurulan ağıl, kümes ve balıkçılık havuzuyla da halka gelir elde etme imkanı sunuldu.

İnşa ve yapım işlerine ek olarak topluluğun tarım, hayvancılık ve gıda üretimi tekniklerini geliştirmeleri ve çevrelerindeki diğer toplulukların çiftçileri için örnek oluşturabilmelerini sağlamak amacıyla Ulusal Yerli Halklar Enstitüsü (INPI) ile iş birliği içinde bir de eğitim programı düzenlenmesi de planlanıyor.

Proje kapsamında kurulan tesisler, Ulusal Yerli Halklar Enstitüsü (INPI) Uluslararası İlişkiler Direktörlüğü Başkanı Sayın Saúl Vicente Vázquez ve TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin tarafından Chontal halkı lideri Artemio De la Cruz López’e ve halkına törenle teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kenya’da Ekosisteme Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yaklaşık 1,5 milyon nüfuslu Mombasa şehrinde Organik Sıvı Yosun Gübresi Üretim Tesisi kurdu. Üyelerinin çoğu gençlerden oluşan ve deniz yaşamını korumak alanında çalışmalar gerçekleştiren Pwani Marine Sivil Toplum...