Haberler

24 Nisan 2017

TİKA’dan Meksika’ya Balık Üretim ve Depolama Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Meksika’nın Oaxaca Eyaleti Santo Domingo Cacalotepec Kasabasında yaşayan Zapotec Yerli Kadınlarına yönelik balık üretim ve depolama ekipmanları desteğinde bulunuldu.

Meksika’nın güneyinde bulunan Oaxaca Eyaletine bağlı Ixtlan de Juarez belediyesi sınırları içerisinde yer alan Santo Domingo Cacalotepec kasabasında yaşayan Zapotec yerli kadınları bölgenin hidrolojik yönden zengin olması ve ekonomik olarak ailelerine katkı sağlamak amacı ile bir araya gelerek Tilapiya (Tatlı Su Çipurası) balık üretim çiftliği kurmuşlardır. Üretim faaliyetleri kapsamında 2 adet geomembran havuza ve bazı temel üretim ekipmanlarına sahip yerli kadınlar, TİKA’dan ürettikleri balıkları depolayabilmeleri ve daha uzak mesafelere pazarlayabilmeleri adına ihtiyaç duydukları ekipmanlar konusunda destek talebinde bulundular.

TİKA tarafından temin edilen balık üretim ve depolama ekipmanları Oaxaca Eyalet Valisi Danışmanı Saulo Chavez Gonzales, Yerli Halkların Kalkınması Ulusal Komisyonu (CDI) Meksiko Şehri Yöneticisi Direktör Berenice Arellano Cuan ve TİKA Meksika Program Koordinatör Yardımcısı H. Yiğit Bozkurt´un katılımlarıyla Zapotec Yerli Kadınlarına teslim edildi.

Törende konuşan Oaxaca Eyalet Valisi Danışmanı Gonzales, 15.000 kilometre ötede bulunan Türkiye’nin kalkınma ajansı TİKA’nın köylerine gelerek hiçbir karşılık beklemeksizin yaptığı yardımın iki ülke arasındaki mevcut bağları kuvvetlendirdiğini belirtti. Bölgede yaşayan Zapotec yerlilerinin kalkınmasına yönelik diğer projeler konusunda da TİKA’nın desteğinin devam etmesini temenni eden Gonzales sözlerini Türkiye’ye teşekkür ederek tamamladı. Zapotec halkı kadın balık yetiştiricileri adına konuşan Leticia Cruz Maldonado, TİKA ve CDI’ın vermiş olduğu destekten dolayı minnettar olduklarını ve teslim edilen ekipmanlar ile pazarlama bölgelerini genişletmek sureti ile daha çok balık satışı yapabileceklerini ifade etti.

TİKA Meksika Program Koordinatör Yardımcısı H.Yiğit Bozkurt; TİKA olarak Meksika genelinde kadınlarların güçlendirilmesine yönelik başlatılan “Programas Soldaderas” (Güçlü Kadın & Güçlü Meksika) Programı hakkında bilgi vermek sureti ile ülke genelinde kadınların güçlendirilmesine yönelik projelere devam edeceklerini belirtti. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Libyalı Yetimlere 23 Nisan Hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya'nın Derne kentinde eğitim gören yetim çocuklara okul çantası ve kırtasiye malzemeleri hediye etti. TİKA, Libya'nın Derne kentinde ilkokula giden 200 yetim çocuğa 23 Nisan hediyeleri verildi. TİKA...