Haberler

03 Temmuz 2023

TİKA’dan Moğolistan’da Anne ve Çocuk Sağlığına Destek

TİKA, Moğolistan’ın kırsal bölgelerinde yaşayan kadınların modern bir ortamda yatılı tedavi hizmeti alması, anne sağlığının korunması ve yenidoğan ölüm oranının azaltılması amacıyla Bayan-Ölgiy vilayetine bağlı Tolbo ilçesinde anne dinlenme binası inşa etti.

Erken doğum oranının her geçen yıl artış gösterdiği Moğolistan’da, anne ve kadın sağlına yönelik projeler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Tolbo İlçe Sağlık Merkezi bünyesinde sağlık kurallarına uygun anne dinlenme odası olmadığından, ilçedeki kadınlara doğum öncesi ve sonrasında gerekli sağlık hizmeti sağlanamamaktaydı. TİKA, İlçe Sağlık Merkezi bünyesinde kurduğu anne dinlenme binası ile anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulundu.

Tolbo ilçe Kaymakamı Erkejan Naihalov, yaptığı açıklamada “İlçemiz hayvancılıkla geçinmekte ve nüfusumuzun büyük çoğunluğu köylerde yaşamaktadır. Köylerimizden hamile kadınlarımız hastalandığında ilçemizdeki sağlık merkezinde bir anne dinlenme odası olmadığından dolayı Bayan-Ölgiy il merkezine gitmek zorunda kalıyorlardı. Ancak ilçemiz uzakta yer aldığı için ve kış şartlarında yolların durumundan dolayı zorlanılıyordu. Anne dinlenme binasını kısa süre içerisinde ilçemize kazandıran TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Proje ile riskli doğum gerçekleştirebilecek kadınlar hem doğum öncesinde hem de sonrasında yatılı tedavi hizmeti alabilecek. Bu sayede kırsal bölgelerde yaşanan anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Bakü’de Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “3. Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği” düzenlendi. TİKA’nın destekleri ile T.C. Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği koordinasyonunda, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bakü Türk Anadolu Lisesi...