Haberler

26 Kasım 2015

TİKA’dan Moğolistan’daki Altay Tuvalarına Kültür Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile Moğolistan Bilimler Akademisi Tarih ve Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde yayınlanan “Altay Tuvaları Tarihine Ait Arşiv Belgeleri” adlı eser düzenlenen törenle Moğolistan’da tanıtıldı.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Moğolistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA’nın desteğiyle Moğolistan Bilimler Akademisi Tarih ve Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde “Altay Tuvaları Tarihine Ait Arşiv Belgeleri” adlı eser düzenlenen törenle Moğolistan’da tanıtıldı.

Bahse konu eserin hazırlanmasıyla, Moğolistan Tuva Türklerinin tarih ve kültürünün gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlanırken, Tuva Türkleri ile ilgili araştırma yapacak araştırmacı ve akademisyenler için kaynak bir eser meydana getirildi. Moğolistan’da bulunan Tuva Türklerinin tarih ve kültürüne ilişkin bilimsel ve belgelere dayalı bir eserin TİKA tarafından yayınlanması ve dağıtılmasına destek vermesi Tuva Türklerini ayrıca sevindirdi.

Altay Tuvaları, Altay Uriankhaiların yaşadığı yedi bölgeden, üçünde hayatlarını devam ettiriyor. Moğolistan’da bulunan dilleri ve kültürleri kaybolmaya yüz tutmuş Türk topluluklardan biri olan Altay Tuvalarının tarihine ilişkin eser, Moğolistan’ın Ulusal Merkez Arşivi’nde muhafaza edilen arşiv belgelerinin okunması suretiyle Moğol ve Tuva dilinde yayınlandı.

Moğolistan’da bulunan “Altay Tuvaları Tarihine Ait Arşiv Belgeleri” adlı kitabın tanıtım ve dağıtım töreni, Moğolistan bilim ve ilim camiasında takdirle karşılandı. Törene Moğolistan’daki üniversitelerden akademisyenler, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Doç. Dr. Ekrem Kalan ile Moğolistan’da bulunan Türk kuruluşlarının yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Sonraki Haber

Lübnan’da Kawaşra Türkmen Köyü Parkı TİKA Tarafından Yenilendi

Lübnan’ın Akkar İlinin Kawaşra Beldesi’nde bulunan Kawaşra Türkmen Köyü Parkı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek hizmete açıldı. TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini ekleyerek faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Lübnan’ın Akkar ilinin...