Haberler

26 Kasım 2020

TİKA’dan Mozambik’te Arşivcilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Devlet Arşivleri Başkanlığı ortaklığında düzenlenen Mozambik’e yönelik çevrimiçi temel arşivcilik eğitimi başarıyla gerçekleştirildi.

Momzambik Eduardo Mondlane üniversitesine yönelik olarak TİKA ile Devlet Arşivleri Başkanlığı işbirliğinde, Arşiv Eğitim Programı(AREP) modülü kapsamında gerçekleştirilen “Temel Arşivcilik ve Arşiv Eğitimi” başlıklı çevrimiçi eğitim programı tamamlandı.

16-20 Kasım 2020 tarihleri arasında Mozambik’in en eski yükseköğretim kurumu olan Eduardo Mondlane Üniversitesi’nden 21 arşiv uzmanın eğitim aldığı programa, Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Osmanlı Arşivlerinden (İstanbul) katılan 13 uzman eğitici, katılımcılara 5 gün boyunca bilgi ve tecrübelerini aktardılar.

5 günlük eğitim programının ardından düzenlenen törene katılan kursiyerler, T.C Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan, Eduardo Mondlane Üniversitesi İdari İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Joel Mauricio das Neves Tembeve ve TİKA Maputo Koordinatörü Ömer Faruk Mergen’den katılım sertifikalarını teslim aldılar.

Sertifika töreninde konuşan T.C Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan, üniversitede görev alan profesyonel kadronun becerilerinin geliştirilmesine yönelik verilen taahhüdünü yineledi.

Törende söz alan Eduardo Mondlane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Joel Maurício das Neves Tembe ise; Eduardo Mondlane Üniversitesinin çeşitli organik birimlerinden ve üniversiteye önemli destek veren Mozambik Tarihi Arşivinin koordinasyonunda seçilen yirmi bir çalışanın, burada kazanılan deneyimlerle ulusal düzeyde diğer teknisyenlerin yetiştirilmesine fayda sağlayacağı söyledi. Rektör, verilen eğitimin ulusal dosya sistemi uygulama ağını daha da güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan KKTC’de Hayvan Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), gıda güvenliğinin sağlanması, halk sağlığının korunması ve ekonomik kayıpların önüne geçilmesi amacıyla KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Veteriner Dairesi’ne 12.000 test kiti desteğinde bulundu. Veteriner Dairesi’ne teslimi...