Haberler

03 Mayıs 2019

TİKA’dan Myanmar’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar’ın, Sagaing Bölgesinde ilk, orta ve lise eğitimi sunan Shwe Thama Devlet Okuluna yeni eğitim binası inşa edildi.  

Bölgedeki en iyi eğitim kurumlarından biri olan Shwe Thama Okulu 1962 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Okul toplamda bir kısmı yatılı olmak üzere 600 öğrenciye eğitim hizmeti veriyor. Diğer yandan, her geçen sene öğrenci sayısı artan okuldaki fiziki imkânların yetersiz olması nedeniyle son yıllarda yüzlerce öğrenci, sadece kurak mevsimlerde okul bahçesinde eğitim görebilmekteydi. TİKA tarafından yaptırılan, 850 m²’lik, iki katlı, yedi sınıf ve yatakhane kısmından oluşan eğitim birimi, 200 öğrenci kapasitesi ile hizmete açıldı.

Açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Nepido Büyükelçisi Sayın Kerem Divanlıoğlu, Sagaing Bölgesi Sosyal Yardım Bakanı Dr. Zaw Win, Eyalet Sekreteri U Tin Maung Swe, Maliye ve Planlama Bakanı Soe Oo, TİKA Myanmar Program Koordinatörü Nilüfer Kamer katıldı.

Myanmar’ın kuzey batısında, Hindistan’a sınır Sagaing Bölgesi ülkenin en büyük bölgesi. Beş milyon hektar ekili ve dört milyon hektar doğal arazisi ile gerek tarım gerekse doğal kaynak ve tarih turizmi potansiyeli ile ülkede gelişime en açık bölgelerden olma özelliğini taşıyor. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kırgızistan'da Mesleki Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyere sertifikaları verildi. Bişkek Türk Kültür Merkezinde TİKA tarafından düzenlenen "3D Modelleme ve Animasyon", "Grafik Tasarım", "Web...