Haberler

22 Mayıs 2019

TİKA’dan Nijer’e İdari Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer Dışişleri Bakanlığı Sani Bako Konferans Salonu’nu ve Parlemento komisyonlar toplantı salonunu yeniledi.

Dışişleri Bakanlığı ve başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere farklı üst düzey Nijer devlet kurumları tarafından kullanılan Sani Bako Konferans ve Toplantı Salonu, TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile modern bir görünüme kavuşturularak, üst düzey toplantıların rahatça yapılabileceği bir mekan haline getirildi.

Proje kapsamında salonun koltukları, halıları ve ses yalıtımı tamamen yenilenerek, çatı izolasyonu gerçekleştirildi. Duvarlar tamir edilerek boyandı ve salonun elektrik aksamı elden geçirildi.

Salonun tamamlanmasının ardından incelemelerde bulunan Nijer Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Sani Abani, TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Abani, Salonun mükemmel olduğunu ifade ederek “üst düzey devlet erkanı ve yabancı misyon şeflerini ağırlayabileceğimiz nitelikte bir salona kavuşmuş olduk” ifadelerini kullandı.

Nijer Meclisi Komisyonlar Toplantı Salonu Yenilendi

BM Gelişmişlik İndeksinde son sıralarda yer alan Nijer’de devlet kurum ve kuruluşlarının randumanlı çalışması için gerekli altyapı da genellikle bulunmuyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje çerçevesinde, meclisin internet hizmeti, TV yayınlarının gerekli altyapısı ve konferans ses sistemi sağlandı.

Nijer makamları söz konusu destekten dolayı memnuniyetlerini ifade ederek önümüzdeki dönemde de benzer projelerin hayata geçirilmesi noktasında temennide bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gine’de Engelli ve Yetim 500 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Afrika ülkesi Gine’de Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında 500 aileye gıda yardımında bulunuldu. Konakri’de Engelli ve yetim çocukların yaşadığı dayanışma sitesinde 110 aileye, Gine Diyanet İşleri Başkanlığı...