Haberler

05 Ekim 2022

TİKA’dan Nijer’in Geleneksel Festivaline Destek

Nijer’in en büyük festivallerinden olan ve geleneksel olarak her yıl düzenlenen “75. Cure Salée” Festivali, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile Agadez şehrinde kutlandı.

Nijer’in en büyük yüzölçümüne sahip Air bölgesinin Sahra Çölü’ne yakın savan ve steplerinde yaşamlarını sürdüren göçebe toplulukların yağmur sezonunun sona ermesinin ardından daha otlu ve tuzlu bölgelere göç etmesini simgeleyen Festival, 75 yıldır Nijer hükümetinin himayesinde kutlanıyor.

Yüzlerce Tuareg, Arap ve Fülani kabilesini bir araya getiren festival boyunca genç yaşlı yüzlerce insan, Air bölgesinin başşehri Agadez’in İngal Kasabası’na gelerek geleneksel el sanatları, danslar ve binicilik hususundaki maharetlerini misafirlerine sergiliyor.

Nijer’in çeşitli bölgelerinin yanı sıra, komşu ülkelerden de binlerce katılımın olduğu festivalde konuklar, açık havada kurulan çadırlarda ve Air (Agadez) Sultanlığı’nın misafirhane olarak kullandığı doğal toprak evlerde konaklıyor.

TİKA tarafından daha önce de desteklenen, her yıl birçok yerli ve yabancı misafire konaklama imkânı sunan misafirhanelere yatak, çarşaf, su rezervuarı ve diğer tamamlayıcı malzemelerden oluşan konaklama ekipmanları desteği sağlandı.

Ekipmanların teslim töreni Agadez Sultanı II. İbrahim’in (Oumarou Ibrahim Oumarou) ve TİKA Koordinatör Vekili Tanju Polat katılımıyla Air Sultanlığı’nın İngal’deki konutunda gerçekleştirildi.

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Sultan II. Ibrahim, TİKA’nın ve Türkiye’nin desteğini her zaman hissettiklerini, Sultanlık misafirhanelerine gerçekleştirilen ikinci desteğin konaklama imkânlarını iyileştireceğini ve şu ana kadar Agadez halkına yapılan tüm desteklerden ötürü TİKA’ya ve Türk halkına minnettar olduklarını söyledi.

TİKA Koordinatör Vekili Polat ise, yüzyıllar önce atalarımızın da yaptığı gibi, ortak değerler üzerine bir araya gelmekten ve Air halkının coşkusunu paylaşmaktan memnun olduklarını ifade etti. Polat, TİKA’nın tarihi asırlara dayanan Türk-Nijer işbirliğini tüm alanlarda ileri taşımaya istekli ve iradeli olduğunu belirtti.

15. yy’ın başlarından itibaren varlığını sürdüren Air Sultanlığı mensupları, soylarını Osmanlı Devletince bölgeyi idare etmek amacıyla bölgeye gönderilen Şehzade Yunus’a dayandırıyor ve kendilerini İstanbulewa (İstanbullular) halkı olarak tanımlıyor.

Sonraki Haber

Afganistan’da Eğitim Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Nimruz vilayeti Keng ilçesinde bulunan Ebu Davud Sacistani okuluna çevre duvarı inşa ederek okulun dış bakımını yaptı. Nimruz vilayetinin İran sınırında bulunan Keng ilçesine ait ilkokul, ortaokul...