Haberler

21 Şubat 2022

TİKA’dan Orta Amerika’da Göçmen Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti, Orta Amerika ve Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanları Konseyi (COMİSCA) iş birliğinde gerçekleştirilen “Göçmen Sağlığı: Göçmen Nüfusunun Sağlık Zaiyatlarının Azaltılmasına Katkıda Bulunulması” projesinin açılışını gerçekleştirmek üzere Guatemala’yı ziyaret etti.

Ülkemizin çok boyutlu dış politikasının muhim bir parçası olan Latin Amerika ve Karayipler açılımına bağlı olarak Orta Amerika ülkeleri ve kurumları ile son yıllarda geliştirilen ilişkiler kapsamında 2017 yılından bu yana Türkiye, Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA)’ya bölgedeki faaliyetlerinde destek oluyor.

Bu çalışmalar kapsamında SICA, Orta Amerika ve Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanları Konseyi (COMİSCA) ve Kurumumuz iş birliğinde hayata geçirilen, Meksika – Guatemala sınırındaki mülteci kamplarının koşullarının iyileştirilmesine hedefleyen “Göçmen Sağlığı: Göçmen Nüfusunun Sağlık Zaiyatlarının Azaltılmasına Katkıda Bulunulması” Projesi’nin açılışı, TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin ve Guatemala Halk Sağlığı ve Sosyal Yardım Bakanı Francisco Coma tarafından gerçekleştirildi.

Göçmenlere çok amaçlı çadır ve temel hijyen kitlerinin sağlandığı projeden Honduras, Guatemala, Meksika ve Belize sınırlarından geçiş yapan göçmenlerin de faydalanması için söz konusu sınırlara proje kurulumları başladı.

Açılışın ardından Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanı Danışmanı Yumara Soria ile Guatemala’da gerçekleştirilebilecek iş birliği alanları görüşüldü.

İlk günün devamında gerçekleştirilmesi planlanan projeler kapsamında Guatemala Mixco Şehri Türkiye Cumhuriyeti İlkokulu ziyaret edildi.

Ziyaretin ikinci gününde ise ülkemizin de gözlemci üye olduğu SICA’ya üye 6 ülke tarafından (Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Panama ve Dominik Cumhuriyeti) 1991 yılında parlamentolar arası iş birliğinden sorumlu organı olarak kurulan Orta Amerika Parlamentosu’nun (PARLACEN) Başkanı Guillermo Daniel Ortega Reyes’in çevrim içi katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya ayrıca Guatemala Eyaleti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mario Valdeavellano, Guatemala Eyaleti Yönetim Kurulu Sekreteri Iliana Calles ile teknik destek görevlileri olarak Yönetim Kurulu Kabine Sekreteri Beatriz Herrera ve Başkan Danışman Werner Vargas’da eşlik etti.

Ziyaretin son toplantısında Çetin, işbirliği içinde gerçekleştirilecek olası eğitim projelerini istişare etmek için Eğitim Bakanı Claudia Patricia Ruíz Casasola de Estrada, Eğitim Teknik Bakan Yardımcısı Edna Leticia Portales de Núñez, Danışman Jorge Eduardo Rodas, Eğitim Bakanlığı Ulusal ve Uluslararası İş Birliği Direktörü Oneida Beatriz Aguilar Alfaro ve Eğitim Bakanlığı İkili Uluslararası İş Birliği Danışmanı Silvia Lorena Paz ile bir araya geldi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uluslararası “İnsan Hakları İhlalleri” Seminerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Adalet Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) işbirliğinde, 16-17 Şubat 2022 tarihlerinde...