Haberler

30 Aralık 2020

TİKA’dan Orta Amerika’daki ETA Kasırgası Mağdurlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kasım ayında Orta Amerika’yı etkisi altına alarak 200’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine, yüzbinlerce kişinin evsiz kalmasına ve yaklaşık 8 milyar dolar maddi hasara sebep olan ETA kasırgası mağdurlarına yardım elini uzattı.

Orta Amerika Parlamentosu (PARLACEN) Başkanlığının talebi üzerine zarar gören su kaynakları ve su şebekelerinden dolayı yaşanan problemlere çare olması amacıyla TİKA tarafından 530 adet su filtresi temin edildi.

Parlamento’da düzenlenen törende T.C. Guatemala Büyükelçiliğini temsilen Birinci Müsteşar Bahri Batu hazır bulundu. Parlamento’dan ise 2020-2021 Dönem Başkanı Fanny Carolina Salinas Fernández, Başkan Yardımcısı Carlos Fion ve Başkanlık Kâtibi Milletvekili Mario Valdeavellano törene katılım sağladı.

Törende konuşan Dönem Başkanı Fernandez, ülkemizin yaptığı bu cömert yardımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kasırga nedeniyle Guatemala, Honduras ve Nikaragua’da on binlerce insanın evlerini kaybettiğini ve geçici barınaklarda yaşadıklarını ve kasırgaların getirdiği sellerle birlikte bölgedeki içme sularının kirlendiğini ifade eden Fernandez, TİKA’nın bağışladığı su filtrelerinin afetzedelerin içme suyu sorununa katkı sağlayacağını ve içme suyunun kirliliğinden kaynaklanan hastalıkların yayılmasını engelleyeceğini söyledi.

Ülkemizin Orta Amerika Bölgesi ile ikili ve kurumsal bazda ilişkilerine büyük önem atfettiği ve bölge ülkeleri ile bölgesel örgütlerin destek çağrılarına imkanlar ölçüsünde karşılık verdiği belirten Türkiye tarafı ise, yaşanan afetlerde hayatını kaybedenler içinde başsağlığı dileklerinde bulundu.

Tören, Başkan Fernandez ve Birinci Müsteşar Batu tarafından imzalan teslim belgesi ve Fernandez tarafından ülkemize ve TİKA’ya takdim edilen teşekkür mektubuyla son buldu.

Kasırga Mağdurlarına 1230 Adet Gıda Paketi

Destek kapsamında ayrıca, TİKA tarafından Guatemala’daki kasırga mağdurlarına iletilmek üzere temin edilen 1230 adet gıda paketi Guatemala Ulusal Afet Komisyonu’na (CONRED) teslim edildi.

Teslim törenine T.C. Guatemala Büyükelçiliğinden Birinci Müsteşar Bahri Batu, ve Guatemala Ulusal Afet Komisyonundan (CONRED) Başkan Yardımcısı Carlos Enrique Polanco katıldı.

Başkan Yardımcısı Polanco burada yaptığı konuşmada, ülkemizin Guatemala’ya verdiği destekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye Devletine ve Türk halkına teşekkür etti.

Bahri Batu ise yaptığı konuşmada, bu zor günlerde Guatemala halkının yanlarında olmaktan mutluluk duyduğunu, ülkemizin Guatemala’nın zor günlerinde yanında olmaya devam edeceğini belirtti. Batu, gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Tören sonrasında gıda paketleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere, kasırganın vurduğu ülkenin doğusunda yer alan Alta Verapaz, Petén, Quiché, Sololá ve Izabel bölgelerine gönderildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiya’da Balık İşleme Tesisine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Yeniden Bütünleşme ve Normalleşme Ajansı (ARN) ile işbirliğinde, Cauca Departmanı Santander de Quilichao belediyesine bağlı balık işleme tesisine donanım desteğinde bulundu. Kolombiya’da barışın tesisi, sosyal bütünleşme ve...