Haberler

31 Aralık 2020

TİKA'dan Kolombiya’da Balık İşleme Tesisine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Yeniden Bütünleşme ve Normalleşme Ajansı (ARN) ile işbirliğinde, Cauca Departmanı Santander de Quilichao belediyesine bağlı balık işleme tesisine donanım desteğinde bulundu.

Kolombiya’da barışın tesisi, sosyal bütünleşme ve normalleşmenin sağlanması için iç çatışmalardan etkilenenlerin ekonomik hayata katılmaları amacıyla çalışmalar yürüten Kolombiya Cumhuriyeti Başkanlığı barış süreci özel danışmanı Emilio Archila ile işbirliğinde proje yürüten TİKA; ülkede yarım asırdan fazla süren iç çatışmalardan en çok etkilenen bölgelerden biri olan Santander de Quilichao’da balık üretimi ve işlenmesi için kurulmuş tesise balık işleme, paketleme ekipmanı ile depolama üniteleri desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından sağlanan ekipman ve donanım desteği sayesinde bölgede ekonomik faaliyetlerin canlanması, bölge halkına sürdürülebilir geçim kaynakları oluşturulması ve normal hayata dönüşün teşvik edilmesi amaçlandı.

Yeniden Bütünleşme ve Normalleşme Ajansı (ARN) Başkanı Andrés Stapper proje ile ilgili yaptığı açıklamada: “Bu proje, iç çatışmalardan etkilenenlerin ekonomik hayata katılmalarını ve uzun vadeli olarak geçimlerini sağlayabilmelerini mümkün kılıyor. Proje sayesinde departmanda üretilen tilapia balığı ticarileştirebilecek. Bu girişim, Kolombiya’da uygulanan yasal süreçle barışın inşasına katkıda bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Projenin yararlanıcılarından Claudia Patricia ise üretim süreçlerini güçlendirecek proje için  teşekkür ederek; “Türkiye’nin bize verdiği bu destek, uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir projeye ivme kazandırdığı, güç verdiği için önemli. Önceleri teknoloji kullanılmadan el emeği yoğun olarak çalışmaktaydık. Ürünümüzün katma değerini artırmak ve daha iyi karlar elde etmek için, fileto edilmiş, vakumlanmış, ihraç edilebilecek türden balıkları yetiştireceğiz. Bölgemizde yaşayan aileleri desteklediğiniz ve istikrarlı ve kalıcı bir barışa inandığınız için teşekkür ederiz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’deki İlköğretim Okuluna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin Güney Batı Federal Bölgesinde, Etiopya Sınırına yakın bir noktada bulunan Wajid Şehrindeki İlköğretim okuluna okul sırası desteğinde bulunuldu. Wajid şehrinin tek eğitim kurumu olan ve 540 öğrencinin eğitim...