Haberler

01 Eylül 2015

TİKA’dan Pakistan’a Su ve Sanitasyon Alanında Destek

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan 4 içme suyu filtre istasyonunun ihtiyaçları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 1 yıl boyunca karşılanarak 2.500 Pakistanlının temiz içme suyuna erişimi sağlandı.

TİKA, Pakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Pakistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Pakistan’ın başkenti İslamabad’da bulunan 4 içme suyu filtre istasyonunun ihtiyaçları 1 yıl boyunca karşılanarak 2.500 Pakistanlının temiz içme suyuna erişimi sağlandı.

Pakistan nüfusunun  %92’sinin içme suyu kaynaklarına erişimi olduğu halde nüfusun %64’ü sanitasyon hizmetlerinden yararlanabiliyor. Pakistan Su Kaynakları Araştırma Konseyince 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre ülkenin en büyük eyaleti olan 100 milyon nüfuslu Pencap Eyaletindeki içme suyu kaynaklarının %79’u yeterli arıtma ve sterilizasyona tabi tutulmuyor.

Ayrıca hızla artan nüfus ve buna bağlı gelişen çarpık kentleşme sebebiyle belediye hizmetleri halkın temiz içme suyu ihtiyacını gidermede yetersiz kalıyor. Bunun yanı sıra ülkenin gelir seviyesinin düşük olması da nüfusun büyük bir bölümünü hijyenik olmayan su kaynaklarını kullanmaya yöneltiyor.

Pakistan’ın başkenti olan ve 1,8 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan İslamabad’da belediyenin (CDA) talebi üzerine harekete geçen TİKA, şehrin F-6, G-7, G-10, G-11 mahallelerinde bulunan 4 adet su filtre istasyonunun ihtiyaçlarının giderilmesini bir protokol ile 2014 yılında teslim aldı.

Anılan protokol gereğince filtre istasyonundaki 1 ve 5 mikronluk filtrelerin, filtrelerin içindeki çakıl, kum ve aktif karbon maddenin ve membranın düzenli periyotlarla değiştirilmesi, UV lambanın her 4000 saatte bir değiştirilmesi, filtre istasyonunun çevre düzenlemesi, temizliği ve güvenliği 1 yıl boyunca TİKA tarafından sağlandı.

Proje kapsamında ayrıca TİKA tarafından su filtre istasyonlarından her ay numuneler alınarak bu numuneler bağımsız laboratuvarlarda analiz ettirildi. Yapılan analizlerde numunelerin içme suyu standartlarına haiz olduğu tescil edildi. 1 yıllık proje süresince günde ortalama 2.500 Pakistanlının temiz içme suyuna erişimi sağlandı.

Su filtre istasyonlarının ihtiyaçlarının giderilmesinin ardından İslamabad Belediyesi’ne (CDA) teslim edildi. Devir işlemi esnasında belediye yetkilileri samimi bir dost olarak gördükleri Türkiye’nin bu önemli yardımı için TİKA’ya teşekkür ettiler.

Sonraki Haber

Lübnan Su Projesi 40.000 Kişiye Hizmet Verecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Kwashra Al Birre ve Aidamoon Beldelerinde içilebilir su temini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen su projesi 40.000 vatandaşa hizmet verecek. TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği...