Haberler

18 Nisan 2023

TİKA’dan Pakistan’da Dayanışma İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Karaçi Başkonsolosluğu tarafından Pakistan’ın Karaçi şehrinde Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluğa dikkat çekmek amacıyla “dayanışma iftarı” düzenledi.

T. C. Başkonsolosluğunda gerçekleşen iftar programına; Sindh Eyalet Valisi Kamran Tessori, Sindh Eyalet Bakanı Saeed Ghani, Karaçi İl Komiseri Muhammed İqbal Memon, Sindh eyaleti Baş Sekreteri Sohail Rajpoot, sivil toplum kuruluşları ve kamu yöneticileri ile 6 Şubat depremlerinde Türkiye’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılan ekipler katıldı.

İftar programında, geçen sene yaşanan sel felaketinde Türkiye'nin ve Türk sivil toplum örgütlerinin yardım çalışmalarını içeren “Türkiye ve Pakistan: Zor Zamanlardaki Kardeşlik ve Dayanışmanın Adı” başlıklı bir görüntü izletildi.

Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Sangu, geçen sene yaşanan sel felaketinde Pakistan’ın yardımına koşan ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle bu yıl Pakistan’ın Türkiye’ye yardıma gelen ilk birkaç ülke arasında yer aldığını dile getirdi. Sangu son olarak Türkiye-Pakistan dayanışmasına katkıda bulunan dostları bir araya getirmesinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

İftar programına katılan Sindh Eyalet Valisi Tessori ise Türkiye ile Pakistan’ın dostluğa değinerek iki ülkenin zor zamanlarda daima yan yana durduğunu söyledi.

Eyalet Bakanı Saeed Ghani, Karaçi İl Komiseri Muhammed İqbal Memon ve Başkonsolos Cemal Sangu tarafından, programın özel davetlileri olan Karaçi’nin yetim çocuklarına TİKA tarafından hazırlanan hediye paketleri takdim edildi.

Türkiye ve Pakistan: Zor Zamanlardaki Kardeşlik ve Dayanışmanın Adı

Türkiye, 2022 yılında Pakistan’da yaşanan sel afetinde Türk Hava Kuvvetlerine ait 15 kargo uçağı, 13 iyilik treni, 2 iyilik gemisi ve tırlarla ulaştırılan insani yardımların yanı sıra kamu kurumları ve STK’ların saha çalışmalarıyla kardeş ülke Pakistan’ın yanında olduğunu göstermişti.

Henüz kendi yaralarını sarmaya çalışırken 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin duyulmasının hemen ardından Türkiye’nin yardımına koşan kardeş ülke Pakistan kara, deniz ve havayoluyla tonlarca yardım malzemesini ulusal Afetle mücadele kurumu NDMA koordinasyonunda deprem bölgesine ulaştırdı. Pakistan ayrıca Türkiye’ye gönderdiği arama kurtarma timleriyle vatandaşlarımızın enkaz altından sağ çıkarılmasına katkıda bulunan dost ülkeler arasında da yer aldı.

Sonraki Haber

TİKA Moğolistan’daki Okulun Kültür ve Sanat Salonunu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın Dornogobi vilayetindeki 2. Okul’un Kültür ve Sanat Salonunu yenileyerek modern teknik ekipmanlarla donattı. Dornogobi vilayetinde bulunan 2. Okulda, 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar 2 bin 106 öğrenci...