Haberler

28 Temmuz 2021

TİKA’dan Peru Amazonlarında Biyoçeşitliliğin Korunmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Amazon Kurtarma Merkezi (CREA) ile işbirliğinde Peru'nun Iquitos şehrinde yasadışı hayvan ticareti mağduru olan ve nesli tükenmekte olan yaban hayvanlarının tedavisi için veteriner kliniği inşa etti.

Güney Amerika Bölgesinde Çevrenin ve Biyo-çeşitliliğin Korunması Programı kapsamında gerçekleştirilen proje CREA vakfı işbirliğinde hayata geçirildi. Nesli tükenmekte olan deniz memelileri ve yaban hayatının korunması, tedavisi ve doğal yaşama bırakılması için çalışan CREA vakfı, çevresel ve sosyal olarak sürdürülebilir bir kalkınma modelini oluşturmayı, çevre eğitimini teşvik etmeyi, tropikal ormanları korumayı amaçlıyor. Vakfın bulunduğu Iquitos şehri, Güney Amerika'nın yağmur ormanı olan Peru Amazonlarında yer alıyor. Amazon bölgesi, yasadışı yaban canlıları ticaretinden en çok etkilenen bölgelerden biri.

“TİKA’nın desteği ile nesli tükenmekte olan yüzlerce hayvanı koruyabileceğiz.”

Açılış töreninde konuşan Amazon Kurtarma Merkezi Başkanı Javier Velasquez Varela: “Amazon Kurtarma Merkezi Başkanı olarak, veteriner kliniğinin inşası ve donanımı projesiyle, Peru ormanlarında tehlike altındaki hayvan türlerinin korunmasına çok değerli bir katkı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti'ne en derin teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Kurtarma merkezi olarak, yasadışı ticaret mağduru yaban hayvanlarının tedavisi için 13 yıldır yoğun bir çalışma yürütmekteyiz. TİKA’nın desteği ile nesli tükenmekte olan yüzlerce hayvanı koruyabileceğiz.”

Proje aynı zamanda, Amazon bölgesinde 300 binden fazla çocuk ve gence, Amazon denizayısı ve doğal kaynakların korunması konularında eğitim veren CREA'nın, çevre eğitimi programının tamamlayacı bileşeni.

Peru Dışişleri ve Turizm Bakanlığı – MINCETUR'un “Biyoçeşitlilik Rotası” durağı olan Iquitos şehrini yaklaşık 30 bin kişi ziyaret ediyor. Amazon Kurtarma Merkezinde klinik, yemek hazırlama ve depolama kurularak Peru Amazonun'da nesli tükenmekte olan su memelileri ve yaban hayvanlarının tedavisine etkin şekilde devam edilecek. Ayrıca, biyo-çeşitliliğin korunması ve yasadışı hayvan kaçakçılığının azaltılması sağlanacak.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan’da Gençlerin Fotoğrafçılık Sanatı İlgisine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Değişimler Platformu Derneği işbirliğinde Gürcistan’da hayata geçirilen “Fotoğraf Çekmeyi Seviyorum” projesine katılan kursiyerler ilk eserlerini verdiler. TİKA’nın desteğiyle Marneuli kentinde bulunan Aşık Kamandar Müzesi’nin bahçesinde düzenlenen sergide,...