Haberler

29 Ekim 2020

TİKA’dan Somali’ye Teknik Arıcılık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin kuzeyinde Somaliland Hawd bölgesinde arıcılıkla uğraşan çiftçilere eğitim ve teknik ekipman desteğinde bulundu.

Somali’de gelir getirici, istihdam sağlayan bölgedeki arıcılık faaliyetleri teknik metotlardan uzak, geleneksel yöntemlerle yapılıyor. TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında Somaliland Hawd Bölgesinde geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan 15 çiftçiye “Modern Arıcılık Teknikleri” alanında teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Eğitim sonunda teknik arıcılık için gerekli tüm alet ve ekipmanlardan oluşan 300 langsroth tipi kovan, koruyucu malzemeler ve bal süzme makineleri katılımcılara teslim edildi.

Somaliland Tarım Bakanlığı Genel Müdürü Dr. Ahmed Ali, Türkiye Cumhuriyeti Hargeysa Başkonsolosu Harun Arslan, Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen kapanış programı, katılımcılara sertifikalarının verilmesiyle son buldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijer Ticaret Odasına Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Nijer Ticaret Odası (NTO) konferans salonuna üç dilde simültane tercüme yapabilen ses ve görüntü sistemi kurdu. Nijer iş dünyasının tek örgütlü kuruluşu olan ve merkezi...