Haberler

01 Ağustos 2023

TİKA’dan Somalilandli Çiftçilere Tohum ve Gübre Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somalilandli çiftçilere tohum ve gübre desteğinde bulunuldu.

Somaliland Tarım Bakanlığı ile TİKA iş birliğinde gerçekleştirilen Tarımsal Kalkınma ve Kuraklıkla Mücadele Projesi kapsamında 100 çiftçiye, tohum ve kimyasal gübre (Sorgum, mısır, börülce tohumları) desteğinde bulunuldu.

2021 yılında uygulama koyulan proje ile çiftçilere su motoru ile tarımsal ekipmanlar da temin edilmişti.

Proje kapsamında, Hargeisa kentine çevresindeki köylerde tarım alanlarının geliştirilmesi, tarımsal üretimde verimliliğin ve kalitenin artırılması, bölgenin coğrafi ve iklim özellikleri göz önünde bulundurularak muhtemel kıtlık felaketlerine karşı önlem alınması ve kuraklıkla mücadelede bulunulması amaçlandı.

Teslim törenine; Somaliland Tarım Bakanı Sayın Abdulkadir Iman Warsame, T.C. Başkonsolos Yardımcısı Sayın Onuralp Doğan Çakır, TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus ve projeden yararlanacak olan çiftçiler katıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Herat'ta Eğitime Kitap Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da okuryazarlığı arttırmak amacıyla 20 bin ders kitabı temin edildi. TİKA tarafından Herat ve çevre vilayetlerde bulunan halk eğitim merkezlerinde okuma-yazma öğrenen kişilere destek olmak amacıyla yardım...