Haberler

02 Ağustos 2023

TİKA'dan Herat'ta Eğitime Kitap Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da okuryazarlığı arttırmak amacıyla 20 bin ders kitabı temin edildi.

TİKA tarafından Herat ve çevre vilayetlerde bulunan halk eğitim merkezlerinde okuma-yazma öğrenen kişilere destek olmak amacıyla yardım faaliyetinde bulundu.

Yardım faaliyeti kapsamında, 10’ar bin adet Dari Farsçası (Farsça'nın Afganistan'daki lehçesi) ve Matematik olmak üzere toplamda 20 bin adet kitap yetkililere teslim edildi.

Herat Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen teslim töreninde konuşan TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, "Afganistan nüfusunun yaklaşık yüzde 70'i okuryazar değil. Genel sorunun çözümüne destek olmak amacıyla bu projeyi hayata geçirmek istedik. Nitekim Afganistan'da her zaman eğitim projelerine ağırlık ve öncelik vermekteyiz. Başkanlığımızca basılan 20 bin okuma-yazma kitabının birkaç yıllık ihtiyacı karşılamasını öngörüyoruz." açıklamalarında bulundu.

Herat Eğitim Müdürü Abdullah Emini ise TİKA'nın Herat'ta gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri nedeniyle Türkiye ve kurumlarına teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA, Libya’da Eğitim Faaliyetlerini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya’nın başkenti Trablus’taki İşbiliye Anaokuluna oyun alanı yaptırdı. TİKA’nın destekleriyle yapımı tamamlanan oyun alanının açılış törenine; Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz ve TİKA Libya Koordinatörü Ali Süha Bacanakgil'in...