Haberler

11 Haziran 2021

TİKA’dan Tacikistan’da Arıcılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan'ın Sangvor ve Şahriston İlçelerinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik arı ailesi ve arıcılık ekipmanı desteğinde bulunuldu.

Tacikistan'ın yüzölçümünün %93'ünün dağlardan oluşması nedeniyle ülkede tarım yapılabilecek alanlar son derece sınırlı ancak mevcut coğrafi şartlar arıcılık yapmaya son derece elverişli. İklim ve doğanın arı yetiştiriciliği için uygun olması, aileleri arıcılığa yönlendiriyor. Ülke 1 milyon arı kovanı potansiyeline sahipken hâlihazırda ülkede 223.200 arı kovanı bulunuyor.

TİKA tarafından başlatılan Tacikistan Arıcılığı Geliştirme Programı kapsamında Tacikistan'ın güney doğusunda yer alan Sangvor ile kuzeyinde yer alan Şahriston ilçelerinde ihtiyaç sahibi 25 aileye 20'şer kovan arı ile arıcılık için ihtiyaç duyulan gerekli ekipmanlar teslim edildi. Diğer taraftan, Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Sosyal Güvenlik Ajansına bağlı Romit Gaziler ve Emekliler Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine ise 25 kovan arı ile diğer gerekli alet ve ekipmanlar teslim edildi. Proje kapsamında toplam 525 arı kovanı desteğinde bulunulurken projeden faydalanan ailelere de arıcılık ile ilgili 5 günlük temel eğitim verildi.

Arı kovanı desteği verilen Sangvor ve Şahriston bölgeleri ülkenin arıcılık alanında önde gelen ilçeleri olması sebebiyle eğitimin sürekliliğini sağlamak amacıyla her iki ilçede birer arıcılık eğitim merkezi de kuruldu.

Tacikistan için önemli ekonomik faaliyetlerden biri olan arıcılık projesinin teslim törenine TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir, Tacikistan Tarım Bakanlığı Arıcılığı Geliştirme ve Destekleme Kurumu Başkanı Muzaffar Halimov, Sangvor ve Şahriston ilçelerinin belediye başkanları ve yerel basın kuruluşları katıldı.

Düzenlenen törende konuşan TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir, Tacikistan'ın coğrafi şartları sebebiyle arıcılık için ideal bir ülke olduğunu belirterek TİKA tarafından hayata geçirilen “Tacikistan Arıcılığı Geliştirme Programı” kapsamında 26 aileye arı kovanı teslim edildiğini belirtti. Projeye başlarken her bir aileye küçük birer işletme kurma amacıyla hareket edildiğini ifade eden Erbir sözlerine şöyle devam etti, “Şu an 26 tane küçük işletmemiz faaliyette ve üretime başladı. Projemiz 26 aile için büyük bir ekonomik katkı sağlayacak ve aileler sürekli bir gelir kaynağına sahip olacak.” dedi.

Tacikistan Tarım Bakanlığı Yetkilisi Halimov ise yaptığı konuşmada, bizzat Tacikistan Tarım Bakanının ilgilendiği TİKA'nın bu projesinin iki ilçe için önemli bir destek olduğunu belirterek TİKA'ya ve Türk halkına projeden dolayı teşekkür etti ve önümüzdeki yıllarda bu alanda TİKA ile çalışmaya devam etmek istediklerinin altını çizdi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gürcistan'da Sosyal Merkez Bünyesinde Kurduğu Sera İlk Meyvelerini Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA), 2020 yılında Gürcistan'da kimsesiz çocukların ve yaşlıların kaldığı Dzegvi Sosyal Merkezi'nde kurduğu sera ilk meyvelerini verdi. 2020 yılının Aralık ayında Başkent Tiflis'e yakın Dzegvi köyündeki Aziz Giorgi Mtatsmindeli...