Haberler

08 Kasım 2021

TİKA’dan Tacikistan Turizm Altyapısının Geliştirilmesine Destek

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde, Tacikistan'daki otellerin sınıflandırılmasına yönelik hukuki altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan çalışmaya teknik destek verildi.

Turizm sektörü Tacikistan'da yeni gelişmekte olan sektörlerin başında yer alıyor. Ülke turizmini geliştirmek amacıyla Tacikistan Devleti tarafından 2021-2025 yılları arasını kapsayan Turizm Strateji Planı uygulamaya konularak, özellikle doğa turizmi dağcılık, agro-turizm ve kayak turizmi başta olmak üzere turizmin birçok alanının geliştirilmesi hedefi ile plan hazırlanmış, konaklama sektörünün geliştirilmesi öncelikli çalışma alanlardan biri olarak belirlenmişti.

Strateji Planı kapsamında, ülkede bulunan tüm otellerin, misafirhanelerin ve turistik tesislerin hizmet kalitesinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülerek, otellerin ve turistik tesislerinin uluslararası standartlara uygun olarak sınıflandırılması amacıyla bir proje taslağı hazırlandı.

Hazırlanan taslağın yasalaştırılması amacıyla yürütülen çalışmalara destek amacıyla TİKA işbirliğinde, T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığından Tacikistan’a uzman görevlendirilerek, Tacikistan Turizm Geliştirme Komitesinde, Tacikistan Turizm Geliştirme Komitesinin uzman ve yöneticileri ile ilgili kurum uzmanlarından oluşan personele danışmanlık ve uzmanlık hizmeti verildi. Çalışma toplantısında proje taslağı ile ilgili gerekli tüm hazırlıklar tamamlanarak, önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritası belirlendi.

Türkiye'nin turizm alanındaki tecrübe ve birikiminin Tacikistan'a aktarılması amacıyla işbirliğinin önümüzdeki süreçte de sürdürülmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Konya’da Uluslararası Geleneğimiz, Geleceğimiz ve Ustalarımız Sempozyumu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Karatay Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Geleneksel Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü iş birliğinde Konya’da...