Haberler

19 Ekim 2021

TİKA’dan Tanzanya’da 3D Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Darüsselam Teknoloji Enstitüsü (DIT)’de Temel Düzey 3D Tasarım ve 3D Yazıcı Kullanımı eğitimi gerçekleştirildi.

Enstitünün mühendislik bölümlerinden 20 öğrencinin katıldığı, 3 hafta süren 100 saatlik eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrencilere düzenlenen törende sertifikaları verildi.

Törende konuşan Darüsselam Teknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Preksedis M. Ndomba, Türkiye ve TİKA ile iş birliği içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, öğrencilerin kişisel gelişimlerine önemli katkı sunacak eğitimin, aynı zamanda öğrencilerin istihdam edilmelerine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. 3D teknolojisinin birçok sektörde kullanımının arttığına işaret eden Ndomba, TİKA işbirliğinde benzer eğitimleri devam ettirmek istediklerini belirtti.

TİKA Darüsselam Koordinatörü Halil İbrahim Okur ise konuşmasında, TİKA’nın eğitime, özellikle de mesleki eğitime azami önem verdiğini belirterek, Tanzanya’nın önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olan DIT ile başlatılan iş birliğinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Enstitü’nün ve eğitime katılan öğrencilerin programa olan ilgisinin yüksek olmasının gelecekte gerçekleştirilebilecek yeni eğitim programları için olumlu sinyaller verdiğini söyleyen Okur, DIT yönetimine iş birliğinden dolayı teşekkür etti.

Törende konuşan T.C. Darüsselam Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Onur Yay da, iki ülke arasındaki olumlu ilişkilere katkı sağlayacak eğitim programı için TİKA ve DIT’ye teşekkür ederek, bu tarz mesleki becerileri geliştiren eğitimlerin işsizlik ile mücadelede önemli bir araç olacağını söyledi.

Sertifikaların öğrencilere verilmesiyle tamamlanan eğitim programının sonunda, Türkiye'den getirilen 1 adet 3D yazıcı ve flamentler enstitüye teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan, Kırgızistan'da Milli Sinema Stüdyosu'na destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan'da Milli Sinema Stüdyosu'na arşivdeki filmlerini dijitale aktarması için proje desteğinde bulundu. Kırgızistan'ın ilk Türkiye Büyükelçisi ve ünlü Sinema Yönetmeni Tölömüş Okeyev'in adını taşıyan "Kırgızfilm" Milli Sinema Stüdyosu'nda TİKA...