Haberler

14 Ağustos 2023

TİKA’dan Türk Mutfağının Tanıtımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’da hayata geçirilen proje ile Pakistanlı aşçılık öğrencilerine Türk yemeklerinin yapımı öğretildi.

TİKA ve Pakistan Turizm ve Otelcilik Yönetimi Enstitüsü (PITHM) iş birliğinde gerçekleştirilen iki haftalık Türk Mutfağı Eğitim Programı, Türkiye Cumhuriyeti Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, Sindh Eyalet Kültür ve Eğitim Bakanı Syed Serdar Ali Shah ve TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran’ın katıldığı sertifika töreniyle sona erdi.

Türk mutfağının tanıtıldığı eğitim programında Pakistanlı aşçılar, 10 farklı menü ve 40 çeşit yemeğin hazırlanışını Türk aşçılardan öğrendi.

Türk lezzetleri Pakistan’a taşındı

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında çok sayıda Türk yemeğini tatma imkânı bulduğunu belirten Sindh Eyaleti Kültür Bakanı Ali Shah, TİKA’nın önemli aşçıların yetiştiği PİTHM’de gerçekleştirdiği eğitim programıyla bu lezzetleri Pakistan’a taşımasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

TİKA’nın dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde faaliyetlerinin olduğunu dile getiren Karaçi Başkonsolosu Sangu ise TİKA’nın iki ofisiyle faaliyet gösteriyor olmasının Pakistan’a verdiği değeri gösterdiğini kaydetti.

Ülke mutfaklarının kültürel taşıyıcılık özelliği olduğunu hatırlatan TİKA Karaçi Koordinatörü Başaran, bu proje ile iki kardeş ülke arasındaki kültürel etkileşimi artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından eğitim programına katılan 50 öğrenciye sertifikaları takdim edildi.

Sertifika programının ardından TİKA tarafından donanım desteği sağlanan mutfakta incelemede bulunan misafirlere Pakistanlı aşçıların hazırladığı Türk mutfağından yemekler ikram edildi.

Proje ile PITHM aşçılık öğrencileri, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda sunacakları Türk mutfağı lezzetleriyle Türk mutfak kültürünün gönüllü elçileri olacak.

Sonraki Haber

TİKA'dan Sırbistan'daki Türk Kültür Merkezi'ne Donanım Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2010 yılında açılışı yapılan Novi Pazar Belediyesi Kültür Merkezi bünyesinde hizmet veren Novi Pazar Türk Kültür Merkezi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteği sağlandı....