Haberler

15 Ağustos 2023

TİKA'dan Sırbistan'daki Türk Kültür Merkezi'ne Donanım Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2010 yılında açılışı yapılan Novi Pazar Belediyesi Kültür Merkezi bünyesinde hizmet veren Novi Pazar Türk Kültür Merkezi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteği sağlandı.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen iki Türk dili okutmanının istihdam edildiği merkezde, bugüne kadar yaklaşık 3000 öğrenciye Türkçe eğitimi verildi. Şu an itibarıyla 345 öğrenci aktif olarak öğrenim görmekte.

Türkçe kurslarına olan talebin artması sonucunda öğrenci sayısının hızla arttığı merkezde Novi Pazar Belediyesi tarafından genişletilen derslik alanının donanım ihtiyacı TİKA tarafından sağlandı.

Açılış programına katılan Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat Bişevac, Türk Kültür Merkezi'nin Sırbistan ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin bir yansıması olduğunu vurgulayarak, gençler arasında kültür merkezine olan ilginin arttığını belirtti.

Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol ise yaptığı konuşmada, Türk Kültür Merkezi'nde binlerce Sancaklı gencin Türkçe öğrendiğini ve TİKA tarafından gerçekleştirilen bu projenin Türk dili ve kültürünün tanıtılması açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Sonraki Haber

Kamerunlu Kadınlara Yönelik Pastacılık Eğitimi Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen program ile Kamerunlu kadınlara pastacılık eğitimi verildi. Başkent Yaounde'de FEMADS Derneği iş birliğinde verilen 3 aylık eğitimde 19 Kamerunlu kadın pastacılık alanında beceri kazandı. Eğitim süresince...