Haberler

01 Ağustos 2018

TİKA’dan Uganda’ya Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yeryüzü Doktorları ve Uganda İslam Üniversitesi (IUIU) iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında 4 üroloji uzmanı, 2 anesteziyoloji uzmanı, 1 hemşire ve 2 proje sorumlusundan oluşan heyet Uganda’da 35 ameliyat gerçekleştirdi.

Uzman heyet Uganda’da bulunduğu süre içerisinde Başkent Kampala’da yer alan Naguru Hastanesinde 35 zorlu ameliyatı başarı ile gerçekleştirirken Ugandalı meslektaşları ile tecrübe paylaşımında bulundu.

Yeryüzü Doktorları Proje Koordinatörü Ahmet Çavuş, Uganda’da gerçekleştirilemeyen üroloji ameliyatlarını gerçekleştirme imkânı bulduklarını, Uganda’da ameliyathane koşulları ve cihazların eksik olmasına rağmen doktorların bütün yetkinliklerini kullanarak yapılması çok zor olan ameliyatları başarıyla gerçekleştirdiğini, ayrıca hastanedeki doktor ve hemşirelerin de ameliyatlara katılarak gözlem yapma şansı bulduklarını ifade etti.

Heyet lideri,  İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman da proje kapsamında 1 yaşından 80 yaşına kadar olan 35 hastanın ameliyat edildiğini, hastalar arasında Kampala yakınlarındaki bir hapishaneden gelen iki mahkûmun da bulunduğunu belirtti. Gerçekleştirilen vakaların böbrek, idrar yolları, prostat ve erkek genital organlarına ait ameliyatlar olduğunu ifade eden Karaman, bu ameliyatların bir kısmının Naguru hastanesinde çeşitli nedenlerle yapılamayan ameliyatlar olduğunu söyledi.  

TİKA Uganda Koordinatör Yardımcısı Onur Yaşar da iki ülke halkı arasındaki ilişkilere katkısından dolayı projeden duyduğu memnuniyeti dile getirirken proje paydaşlarına teşekkürlerini iletti. Yaşar, Uganda’da bundan sonra da sağlıktan eğitime, tarımdan kültüre birçok alanda projelere devam edeceklerini söyledi.

Kampın tamamlanmasından sonra, Uganda İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Sengendo gönüllü sağlık ekibine katılım sertifikalarını dağıttı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Arnavutluk’ta

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın(TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da çalışmalarına başladı....