Haberler

01 Ağustos 2018

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Arnavutluk’ta

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın(TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan gönüllü öğrenciler, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da çalışmalarına başladı.

TİKA'nın organizatörlüğünde düzenlenen program kapsamında, Tiran'da bulunan gönüllü öğrenciler, TİKA tarafından restorasyonu devam eden Ethem Bey Camisi'ni ziyaret etti. 

Öğrenci grubunun mihmandarlığını yapan Gamze Atak, 13 öğrenciden oluşan gruptaki gönüllülerin çoğunluğunun Türkiye'deki farklı üniversitelerin mimarlık ve mühendislik bölümlerinden programa katıldıklarını söyledi. Arnavutluk'ta genellikle restorasyon çalışmalarının sürdüğü bölgeleri ziyaret edeceklerini aktaran Atak, "Bu kapsamda ilk durak Ethem Bey Camisi, yarın da yine Berat Bekarlar Camisi, Berat Hünkar Camisi ve Halveti Tekkesi restorasyon çalışmalarına katılım sağlanacak.” dedi.

Program kapsamında bu yıl 500 öğrencinin 30 ülkeye gideceğini ifade eden Atak, "Bu programlarda öğrencilerimizin kazanımları şu olacak; tecrübe paylaşım programına katılarak hem restorasyon çalışmalarına bizzat katılmış olacaklar, hem de o ülkede TİKA tarafından gerçekleştiren proje ve faaliyetler hakkında bilgi alacaklar. Restorasyon çalışmaları kapsamında derz dolgusu, raspa çalışmaları, temizlik çalışmaları gibi faaliyetlerde, yani restorasyona ilişkin işçilik faaliyetlerinde bulunacaklar." diye konuştu.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencisi Merve Şahin de ilk defa Arnavutluk'a geldiğini belirterek, kendilerine bu imkanı sağlayan TİKA'ya teşekkür etti. Şahin, "Ecdadımın eserlerini gördükçe gururlanıyorum, hala ayakta kalan eserleri gördükçe de mutluluk duyuyoruz. Burada bu eserlerin yaşaması için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bu sebeple bugün buraya geldik ve restorasyon çalışmalarına katıldık." dedi.

Başkent Tiran’daki Ethem Bey Camisi, Ergiri Pazar Camisi, Berat Hünkar Camisi ve Halveti Tekkesi ile Berat Bekarlar Camisi'nin restorasyonunu mart ayında başlamıştı ve 2 yıla kadar restorasyon çalışmalarının bitmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Nijer'de Girişimcilik Festivali'nde

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı" ile Nijer'e giden gönüllü ekip, Girişimcilik Festivali'ne katıldı....