Haberler

10 Haziran 2021

TİKA’dan “Yaratıcı Dünyam” Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Saraybosna’da 60 yaş üstü kişilere yönelik hizmet sunan Sağlıklı Yaşlanma Merkezine üretim atölyesi kurulumu ve sarf malzemesi desteği sağlandı.

Aktiva Derneği, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın Centar Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan yaşlı ve emeklilerin hayat kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetler yürütmek üzere 2005 yılında kuruldu. Toplam 500 üyesi bulunan derneğin faaliyetlerine yaklaşık 350 üye aktif olarak katılım sağlıyor. Centar Belediyesi tarafından tahsis edilen Sağlıklı Yaşlanma Merkezinde faaliyet gösteren dernek tarafından, yıl boyunca üretim atölyeleri, fiziksel egzersiz çalışmaları, psikolojik danışmanlık ve sivil aktivizm gibi konularda hizmet veriliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınından en fazla etkilenenler arasında 60 yaş üstü grup bulunuyor. Alınan sıkı tedbirler neticesinde uzun süre karantinada kalan ileri yaştaki insanlar ruhsal ve fiziksel olarak olumsuz etkiler yaşıyor. Yalnız yaşayan 60 yaş üstü kişilerin faydalandığı Sağlıklı Yaşlanma Merkezinin üstlendiği rol bu süreçte daha da önem kazandı. Ülkede alınan pandemi önlemleri sonucunda 60 yaş üstü kişiler arasında stres, depresyon ve korkuda artış gözlemlenmekte. Yaşanan bu olumsuzlukların önüne geçilmesi, yaşlı ve emeklilerin sosyal etkileşimlerinin artırılması amacıyla TİKA’nın da desteğiyle “Yaratıcı Dünyam” projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında yıl boyunca keçecilik, dikiş-nakış, dekupaj ve alüminyum folyo kabartma olmak üzere 4 farklı alanda sunulacak eğitimler için ihtiyaç duyulan makineler, üretim setleri ve sarf malzemeleri TİKA tarafından sağlandı.

Sağlıklı Yaşlanma Merkezinde düzenlenen teslim törenine T.C.  Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Dernek Başkanı Varja Nikoliç, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal, Üretim Atölyeleri Sorumlusu Elma Beciroviç, dernek üyeleri ve basın mensupları katıldı.

T.C.  Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin teslim töreninde yaptığı konuşmada; gerçekleştirilen projeden dolayı gurur duyduğunu ve TİKA’yı tebrik ettiğini ifade etti. Girgin, yaşamları boyunca toplum için çalışan büyüklerimizin, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi için her türlü destek ve ilgiye layık olduklarını anımsatarak projenin gerçekleştirildiği Sağlıklı Yaşlanma Merkezi gibi yerlerin önemine dikkat çekti. Girgin, TİKA tarafından üretim atölyelerinin çeşitlendirilmesi için verilen desteğin anlamlı olduğunu ifade ederek üçüncü yaş grubu kişilerin sanat ruhunu takdir ettiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Dernek Başkanı Varja Nikoliç; üretim atölyelerinin geliştirilmesine yönelik TİKA’nın sağladığı destekten dolayı mutlu olduklarını, bu sayede hizmet yelpazelerini çeşitlendirebileceklerini ve uzun vadeli olarak projeye devam edeceklerini açıkladı. Nikolić, Sağlıklı Yaşlanma Merkezinin sunduğu hizmetlerden faydalanan yüzlerce yaşlının olduğunu ve büyük kısmının üretim atölyelerine katıldığını belirterek sağlanan destek sayesinde daha fazla kişinin söz konusu aktivitelerden faydalanacağı ifade etti.

TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal; Sağlıklı Yaşlanma Merkezinde düzenlenen çalışmalarının çeşitlendirilmesi ve daha çok kişiye ulaştırılabilmesi kapsamında bir üretim atölyesinin kurulduğunu ve sarf malzemesi desteği sağlandığını bildirdi. Ünal, sunulacak eğitimler kapsamında ileride Türkiye’den eğitimcilerin getirilmesinin planladığının altını çizdi ve Türkiye olarak birçok alanda tecrübe paylaşılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA, Kazakistan'daki Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan'da 110 yetim çocuğa kışlık ve yazlık kıyafet desteğinde bulunuldu. TİKA Nur Sultan Koordinatörlüğü binası avlusunda "Erenler Hırkası" projesi kapsamında "Yetim gülerse, dünya güler" sloganıyla yardım töreni...