Haberler

10 Haziran 2021

TİKA, Kazakistan'daki Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan'da 110 yetim çocuğa kışlık ve yazlık kıyafet desteğinde bulunuldu.

TİKA Nur Sultan Koordinatörlüğü binası avlusunda "Erenler Hırkası" projesi kapsamında "Yetim gülerse, dünya güler" sloganıyla yardım töreni düzenlendi. TİKA’nın Ramazan ayında başlatmış olduğu “Erenler Sofrası” programının devamı olarak düzenlenen ve “Erenler Hırkası” ismi altında gerçekleştirilen proje kapsamında başkent Nur Sultan'da yaşayan 110 yetim çocuğa kışlık ve yazlık kıyafetlerin yer aldığı hediye paketleri dağıtıldı. Törene uluslararası ve Türk kurumlarının temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

“Erenler Hırkası” adı altında “Yetim Gülerse Dünya Güler”  projesi kapsamında 110 yetim çocuğa kışlık ve yazlık kıyafet, spor takımları hediye edilirken, çocuklar için ikramda bulunuldu.

Törende konuşan Nur Sultan Koordinatörü İsmail Gürlek, söz konusu projenin bir sorumluluk projesi olduğuna işaret ederek, "Çocuklar hayatımızın, dünyamızın ve yaşadığımız ülkelerin garantisidir. Bu bilinçle baktığımız zaman onlarla daha iç içe olmak, onların sevinçlerine şahitlik etmek bizleri de sevindiriyor." dedi.

Ramazan ayında "Erenler Sofrası" programı kapsamında Kazakistan'da toplamda 1200 gıda paketi dağıttıklarını belirten Gürlek, "Erenler Sofrası'nın bir devamı olarak 'Erenler Hırkası' giydirelim dedik. Diğer taraftan sürdürmüş olduğumuz bilim, teknoloji, tarım, altyapı, sağlık alanlarındaki projelerimizin yanı sıra bu gibi sosyal sorumluluk projelerinin de bizim için anlamı büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

Hediye paketlerini alan çocuklar daha sonra bahçede özel oluşturulan alanda eğlenceli vakit geçirdi.

TİKA’nın “Erenler Sofrası”  adı altında başlattığı Ramazan Dayanışma Programı çerçevesinde Nur-Sultan Program Koordinatörlüğü tarafından 500’ü gıda paketi, 700’ü kumanya paketi olmak üzere 3 ayrı vilayette toplam 1200 adet gıda paketi dağıtılmıştı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistan’da Arıcılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan'ın Sangvor ve Şahriston İlçelerinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik arı ailesi ve arıcılık ekipmanı desteğinde bulunuldu. Tacikistan'ın yüzölçümünün %93'ünün dağlardan oluşması nedeniyle ülkede tarım yapılabilecek alanlar...