Haberler

28 Ocak 2015

TİKA’nın Dakka’da Yapımını Gerçekleştirdiği 10 Sağlık Ocağı Düzenlenen Törenle Bangladeş Sağlık Bakanlığı’na Devredildi

Bangladeş’in başkenti Dakka’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilen 10 Sağlık Ocağı Düzenlenen Törenle Bangladeş Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

Köklü tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu Bangladeş’te TİKA’nın, 2013 yılında Dakka ve civarında (Gobindapur, Ratanpur, Basailvogh, Roynagor, Puratan Malidia, Boro Braha, Borgaon, Cocker Char, Bajbee ve Alampur yerleşim yerlerinde) yapımına başladığı 10 adet sağlık ocağının açılış töreni Gobindapur’daki sağlık ocağında düzenlendi. Söz konusu sağlık ocaklarından her biri hizmet verdikleri bölgede yaşayan 10 bin kişiye hitap etmekte olup, günlük yaklaşık 100’er hasta söz konusu sağlık ocaklarına tedavi oluyor.

Dakka’nın farklı kırsal bölgelerinde inşaatı ve donanımı tamamlanan 10 adet sağlık ocağının temsili toplu açılış töreninde, Türkiye’yi Bangladeş Büyükelçisi Hüseyin Müftüoğlu, TİKA adına ise TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika (DOGAL) Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun temsil ederken, Bangladeş adına Bangladeş Sağlık Bakanı Muhammed Nasim, Bangladeş Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Zahid Maleque ve diğer yerel yetkililer katıldı.

Açılış törenindeki konuşmasında iki ülke arasındaki köklü tarihi ve kültürel bağlardan bahseden Türkiye Bangladeş Büyükelçisi Müftüoğlu, özellikle Bangladeşli kardeşlerimizin Kurtuluş Savaşı esnasında Türkiye’ye yapmış oldukları maddi ve manevi desteğin bugün bile tazeliğini koruduğunu ve yardım edenlerin arasında Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’nın annesinin de olduğunu ve bunların asla unutulmayacağını ifade etti. Türkiye Bangladeş Büyükelçisi Müftüoğlu, ayrıca bugün gelinen noktada Türkiye’nin TİKA ve diğer kurumları ile Bangladeş’le olan ilişkilerini daha da artırmak için faaliyetlerinin her geçen gün artarak devam edeceğini dile getirdi.

TİKA DOGAL Daire Başkanı Dr. Nurdun ise, TİKA’nın Dakka Program Koordinasyon Ofisi’nin 2014 Haziran ayında Dakka da açıldığını ve çalışmaların ofis açılmasıyla hız kazandığını vurgularken, TİKA’nın Bangladeş’teki proje ve faaliyetlerinin eğitim, sağlık, tarım, mesleki eğitim, idari ve sivil altyapıların desteklenmesi gibi birçok alanda çeşitlenerek artacağını belirtti. TİKA DOGAL Daire Başkanı Dr. Nurdun, her biri yaklaşık on bin kişiye hizmet sunacak olan sağlık ocaklarının Güney-Güney İşbirliği kapsamında gerçekleşmesi sebebi ile özel bir anlamının bulunduğunu ifade etti.

Bangladeş Sağlık Bakanı Nasim ise konuşmasında, Bangladeş’in kırsal kesimlerinde yaşayan halkın sağlık imkânlarına erişiminin kısıtlı olduğunu, temel sağlık hizmetlerinin tüm ülkeye sunulabilmesi adına tamamlanan sağlık ocakları inşaatlarına verdiği destekten dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Bangladeş Sağlık Bakanı Nasim, söz konusu program çerçevesinde kırsal kesimlerde ihtiyaç duyulan ve planlanan sağlık ocaklarının yapımına daha fazla destek verilmesi talebinde bulundu.  

Bangladeş’in Sağlık Sektörüne Türkiye’nin Desteği

Dünyanın en az gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Bangladeş’te temel sağlık hizmetlerine erişim ülkenin önemli sorunlardan birisi olarak öne çıkıyor. Bangladeş hükümetince sağlık imkânlarına erişimin bulunmadığı tüm kırsal ve dağlık bölgelere birer sağlık ocağı açılması planlanıyor. Her gün yaklaşık 100 hastanın tedavi gördüğü, doğum sağlık hizmetlerini de kapsayan sağlık ocakları, yakın mesafede hiçbir sağlık imkânı olmayan, ulaşım koşullarının son derece zor olduğu, sağlıksız içme suyundan ve salgın hastalıklardan ötürü ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı Bangladeş’te önemli bir ihtiyaç olarak görülüyor.

Konuyla ilgili olarak Bangladeş, 2012 Karma Ekonomik Konsey (KEK) toplantısında Türkiye’den destek talep etmiş ve TİKA, Bangladeş Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 10 adet sağlık ocağı yapım sürecini başlatmıştı. Projenin tamamlanması ile birlikte, KEK toplantısında alınan kararlar dâhilinde olan 6 proje başlığından 5’i tamamlanmış bulundu. TİKA, 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) yönelik program çerçevesinde Bangladeş’teki faaliyetlerine yenilerini de ekleyerek iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkıda bulunmaya devam ediyor.

Sonraki Haber

Pakistan’da Okara Bölge Devlet Hastanesi’ne Yeni Doğan Ünitesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Pakistan’ın Pencap Eyaleti Okara Vilayetinde bulunan Okara Bölge Devlet Hastanesi’ne yeni doğan ünitesi kazandırıldı. TİKA, dost ve kardeş ülke Pakistan’da sağlık alanındaki yardım faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda...