Haberler

30 Aralık 2019

TİKA’nın Desteği ile Libya’da Yenilenebilir Enerji Alanında Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Libya Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Ulusal Kurulu iş birliğinde Libya'nın Başkenti Trablus’ta Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi (Fotovoltaik) Sistemleri" alanında mesleki eğitim kursu düzenleniyor.

TİKA ve Libya Eğitim Bakanlığı iş birliğinde; mesleki eğitim alanında karşılıklı tecrübe paylaşımı başta olmak üzere; Türkiye’nin mesleki eğitim alanında sahip olduğu birikiminin Libya’ya aktarılması amacıyla bir dizi teknik iş birliği projeleri hayata geçiriliyor. Bu tür eğitimler ile zor bir dönemden geçmekte olan Libya’nın normalleşmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Meslek Edindirme ve İstihdamı Artırma Programları (MESİP) kapsamında başkent Trablus’ta Libya Eğitim Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen ve 2 hafta sürecek 100 saatlik  “Yenilenebilir Enerji Güneş Enerjisi (Fotovoltaik) Sistemleri" kursuna Libyalı akademisyen ve mühendislerden oluşan 46 kursiyer katıldı. Türkiye’den temin edilerek Libya’ya ulaştırılan yerli eğitim setlerinin kullanıldığı eğitim programları  MEB İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Aziz Güneroğlu rehberliğinde gerçekleştiriliyor.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti yetkililerinin Türkiye’nin mesleki eğitim alanındaki tecrübelerinden istifade etme talebi ile başlatılan mesleki eğitimlerle, Libya’da yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle yabancı iş gücünün ülkeden ayrılmasıyla ortaya çıkan yetişmiş meslek elemanı ihtiyacının giderilmesi amaçlanıyor.

Kurslar, özellikle yerel eğitici kadroların yetiştirilmesi maksadıyla başta Libya Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Ulusal Kurulu olmak üzere Libya makamlarıyla etkin iş birliğinde gerçekleştiriliyor. Düzenlenen mesleki eğitim kurslarıyla Libya’nın başta insan kaynakları olmak üzere birçok alanda sahip olduğu yüksek potansiyelin daha işlevsel hale getirilmesi hedefleniyor.  

Trablus’ta gerçekleştirilen kurs, TİKA’nın destekleriyle geçtiğimiz Ekim ayında, Misurata İlinde başarıyla tamamlanan ve Libya’lı akademisyen ve özel sektör mühendislerinden 100 kişinin iştirak ettiği mesleki eğitim kurslarının devamı olarak hayata geçirilmektedir.

 

Sonraki Haber

TİKA Avrasya Etüdleri'nin 56. Sayısı Yayımlandı

1994 yılında yayın hayatına başlayan Avrasya Etüdleri dergisi, çeyrek asırdır düzenli olarak TİKA'nın sahadaki deneyimleri ile akademik camianın bilgi birikimini bir araya getiriyor. TİKA Avrasya Etütlerinin 56.sayısı yayımlandı. Bu sayı, Erkam Temir, Aslı Yiğit Gülseven,...