Haberler

19 Nisan 2023

TİKA’nın Desteğiyle Bosna Hersek’te Kurulan Çaplina İlçe Müftülüğü Kültür Merkezi’nin Açılışı Yapıldı

Bosna Hersek İslam Birliği Çaplina İlçe Müftülüğü iş birliğinde TİKA tarafından tadilat ve donanım çalışmalarının yapıldığı Kültür Merkezi açılışı kapsamında kendi yurtlarına geri dönen Boşnaklar için iftar programı düzenlendi.

TİKA ve Çaplina İlçe Müftülüğü ev sahipliğinde Bosna Hersek’in güney bölgesindeki Çaplina’da düzenlenen açılış ve iftar programına Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin eski üyesi Sefik Dzaferovic, Mostar Müftüsü Salem efendi Dedoviç, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik katıldı.

2023 yılında hizmet vermeye başlayan söz konusu kültür merkezi bünyesinde Bosna Savaşı esnasında yerlerinden edilen ve sonradan kendi yurtlarına dönen Boşnakların kendi dini ve kültür kimliğini yaşatmaları için imkanlar sağlandı. Kısa bir süre içerisinde merkezde halk oyunları, spor aktiviteleri, söyleşi, kitap tanıtımı, iftar organizasyonları gibi birçok içerik kazandırılarak çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, yaptığı konuşmada kültür merkezinin, Boşnak kimliğinin korunması ve genç nesillere aktarılmasında güçlü bir yere sahip olacağını vurguladı.

Açılış ve iftar programına katılan Sefik Dzaferovic yaptığı konuşmada, temel insan haklarının sıkça inkar edildiği coğrafyalarda kendi yurtlarına geri dönen Boşnakların ülkenin en dezavantajlı kesimi olduğunu vurgulayarak kendi kimlik ve kültürünü yaşatmaları için böyle bir merkeze sahip olduklarından dolayı memnuniyetini dile getirerek bu projeye destek veren TİKA’ya teşekkür etti.

Dzaferoviç, ayrıca, Türkiye’de yaşanan depremden sonra büyük bir dayanışma gösteren Bosna Hersek halkı adına bir daha taziye mesajını iletti.

Sonraki Haber

TİKA, Malezyalı Arama Kurtarma Ekibi İçin İftar Verdi

Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarında görev alan Malezyalı kurtarma ekibi personeli için iftar programı düzenlendi....