Haberler

25 Nisan 2021

TİKA’nın Erenler Sofrası Kenya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Kenya’da bin 200 aileye ulaştıracağı 36 tonluk yardım paketi dağıtımına başladı. 

2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmesi kapsamında TİKA, “Erenler Sofrası” adı altında başlattığını Ramazan ayı sosyal dayanışma projelerine Afrika’da devam ediyor.

Kenya’da başlatılan dağıtım programlarının ilk gününde başkent Nairobi’nin Güney Kariobangi gecekondu mahallesinde yaşayan ihtiyaç sahipleri ve yetimhanede kalan yetimlere 215 gıda paketi ve hijyen seti teslim edildi.  

TİKA’nın Kenya’daki Ramazan yardımlarına ilişkin açıklama yapan TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Ramazan ayı boyunca bin 200 aileye 36 ton gıda ve hijyen malzemesi yardımı ulaştıracaklarını belirtti.

Ümütlü, “2021 yılı Cumhurbaşkanlığımızca “Yunus Emre ve Türkçe Yılı”, “Hacı Bektaş Veli” ve “Ahi Evran Yılı” olarak ilan edildi, bu vesile ile başkanlığımızın “Erenler Sofrası” adı altında gerçekleştirdiği Ramazan yardımları kapsamında Kenya’nın gecekondu mahallelerinde gıda paketleri ve Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında hijyen setleri dağıtımlarımıza başladık. Bu seneki yardımlarımızda yetimhanelere de özel bir yer veriyor, ecdadımızdan, erenlerimizden ve köklü tarihimizden miras kalan yardımlaşma ve paylaşma kültürünün bir yansıması olarak dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Arakanlı Mülteciler için kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arakanlı Müslüman mültecilerin yaşadığı Cox Bazar’daki 16 no’lu kampta 1000 aileye yardım paketi dağıttı.   TİKA’nın bu yıl başlattığı Erenler Sofrası Ramazan Yardımları projesinin Bangladeş’te bulunan Cox Bazar...