Haberler

02 Ağustos 2018

TİKA’nın Genç Gönüllülerinden Cibuti Köylerine Sağlık Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Türkiye’nin farklı bölgelerindeki üniversite öğrencilerinin katılımları ile Cibuti Cumhuriyeti’nde 2018 yılı Tecrübe Paylaşımı Programı başladı.

Cibuti Cumhuriyeti’nde sağlık alanında son zamanlarda gündemde olan salgın hastalıklarla mücadele ve hijyen koşullarının iyileştirilmesi ile toplumsal bilinç ve duyarlılığın arttırılması amacıyla Cibuti Sosyal Kalkınma Ajansı ve TİKA işbirliğinde Temizlik ve Hijyen Kampanyası yürütülüyor. Program kapsamında sağlık ocağı bulunmayan köylere yönelik, tıp ve eczacılık fakültelerinden katılım sağlayan gönüllü gençlerle birlikte ilk yardım çantalarının dağıtımı yapıldı.

Cibuti’deki tüm vilayetlerde başlatılan “Temizlik ve Hijyen Kampanyası Projesi” kapsamında Cibuti’nin Arta Vilayetinde bulunan Gabla Calen köyünde 80 adet hijyen ve kişisel bakım setleri ile 40 adet İlk yardım çantasının dağıtımı ve setlerin kullanımına ilişkin eğitimler gerçekleştirildi.

Programın ikinci ayağında Cibuti’nin Etiyopya sınırında bulunan Dikhil Vilayetinin Abaitou köyünde büyük bir coşku ve yerel danslar eşliğinde “Hoşgeldin Türkiye” sloganlarıyla karşılanan üniversite öğrencileri, bölge kaymakamı ve köy liderleri eşliğinde 80 adet hijyen ve kişisel bakım setleri ile 40 adet ilk yardım çantalarının dağıtımını gerçekleştirdi.

Çoğunlukla sağlık ocaklarının bulunmadığı ya da oldukça kısıtlı imkanlarla ihtiyaçların karşılanmaya çalışıldığı köy sağlık merkezlerinin ihtiyaçlarını gidermek ve salgın hastalıkla mücadele kapsamında toplumsal duyarlılığı arttırmak üzere gerçekleştirilen proje ile Cibuti’nin tüm taşra vilayetinde hijyen ve ilk yardım malzemelerinin dağıtımı devam ediyor.  

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Zanzibar’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Tanzanya'ya giden gönüllü öğrenciler, Zanzibar Adası'ndaki Abdulrahman Al-Sumait Memorial (SUMAIT) Üniversitesi'ni ve Türkiye Maarif Vakfı (TMV) 15 Temmuz Şehitler Külliyesi'ni ziyaret etti.  2018 Tecrübe Paylaşım Programı ile ülkeye giden öğrenciler,...