Haberler

23 Nisan 2018

TİKA 23 Nisan’ı Arakanlı Çocuklarla Bangladeş’te Kutladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Bangladeş’e sığınan Arakanlı çocuklar ile bölgede yaşayan Bangladeşli çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moynerguna dağıtım noktasında yaptırılan çocuk parkında düzenlenen dağıtım törenine T.C. Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin, TİKA Dakka Program Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya, İç denetçi Mehmet Yasin Erdogan bölgede çalışmalar yürüten AFAD, Kızılay ve Diyanet Vakfı görevlileri katıldı.

Çocuk parkında düzenlenen törene katılan 500 çocuğa gıda, hijyen, giyim ve oyuncaktan oluşan hediyeler verildi.

Programın ardından aynı bölgede bulunan ve Bangladeşli çocukların eğitim aldığı Palanghali ilkokuluna geçen heyet, burada bulunan 500 çocuğa da hediyelerini dağıttı.

Heyet, Balukhali’de bulunan Sağlık Bakanlığı’nın sahra hastanesini de ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

25 Ağustos’tan itibaren Bangladeş’e sığınan ( 671.500 ) Arakanlı Müslümanların sayısı, daha önce bölgede bulunanlarla birlikte 1.1 milyona ulaştı. Bu sayının büyük bir kısmı (781.366) Bangladeş Hükümeti tarafından tahsis edilen ve Kutupalong genişleme alanında bulunan kamplarda yaşama tutunmaya çalışıyor. 

Tamamen yardımlara bağımlı durumda bulunan Arakanlı Müslümanların 390.000’i çocuklardan oluşuyor.

Sonraki Haber

Meksika’daki Ejido Arbolado Yerli Topluluğuna Tavukçuluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika’nın Hidalgo Eyaleti Tasquillo Belediyesindeki kapalı bir tavukçuluk tesisinin donanımını yaparak bölgede yaşayan Ejido Arbolado adlı yerli topluluğunun kullanımına hazır hale getirdi. Meksika’nın Hidalgo Eyaleti Tasquillo Belediyesinde yaşayan...