Haberler

29 Mart 2021

TİKA, Afganistan’da Eğitim Altyapısına Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TİKA), Mezar-ı Şerif’te bulunan Mevlana Celaluddin Muhammed Belhi Lisesi’nin onarım ve tadilatını yaparak donanım desteğinde bulundu.

Eğitim alanında Afganistan genelinde birçok projeyi hayata geçiren TİKA, eğitim ve öğretimin daha sağlıklı yapılması ve öğrencilerin daha temiz ve sağlıklı bir ortamda eğitim görebilmeleri amacıyla Mezar-ı Şerif’te bulunan 16 sınıflık Mevlana Celaluddin Muhammed Belhi Lisesinin onarım ve tadilatını yaparak, öğrenci masası ve sırası desteğinde bulundu.

Yenilenen okulun açılış törenine, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolusu Semih Lütfü Turgut, Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Afzal Hadid, Belh Vilayeti Belediye Başkanı Ahmed Tevfik Emini, Türkiye Maarif Vakfı Mezar-ı Şerif Afgan-Türk Erkek ve Kız Lisesi Müdürleri, Belh Vilayeti Eğitim Müdürü ile diğer yetkililer katıldı.

Törende açılış konuşması yapan İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Afzal Hadid,  Afganistan’a yapmış oldukları desteklerinden dolayı Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkına şükranlarını sunarak, kullanılmaz durumda olan okul binasının tadilatı ve onarımını yaparak yeni okula dönüştüren TİKA’ya teşekkür etti.

Törende konuşan T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolusu Semih Lütfü Turgut ise, Afganistan Türkiye Dostluk ve Diplomatik İlişkilerinin 100. Yıl dönemi münasebetiyle projeler kapsamında desteklerin devam edeceğini vurguladı.

Afganistan’ın Kuzey Bölgesi’ndeki diğer Vilayetlerdeki bazı okullara masa sıra sevkiyatını sürdüren TİKA, toplamda 1200 adet öğrenci masası ve sırası desteği sağlayacak.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteği ile "Evlatlarımız Tek Yürek 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi Programı" düzenlendi

Türk, Azerbaycanlı, KKTC'li, Suriyeli Türkmen ve Iraklı şehit askerlerin çocuklarının katılımıyla "Evlatlarımız Tek Yürek” adlı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi programı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Ankara’da gerçekleştirildi....