Haberler

14 Nisan 2016

TİKA Afganistan’da NATO Karargâhına Osmanlı Mimarisinde Cami İnşa Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da NATO güçlerinin konuşlandığı Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havaalanına Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan çift minareli Cami inşa ediyor.

Caminin temel atma töreni Afganistan Hac Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, NATO Türk Birlikleri Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin’in katılımı ile gerçekleşti.

Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı’nda NATO’ya bağlı 28 farklı ülkeden 4500 asker bulunuyor.  Havaalanında aralarında 750 Mehmetçiğin ve 900 üzerinde Afgan askerinin bulunduğu NATO gücüne Türk Komutan Tümgeneral Cahit Bakır komuta ediyor. Karargâhın bulunduğu yerleşkede diğer NATO askerlerinin ibadet edebileceği kilise bulunmasına rağmen yaklaşık 1700 Müslüman askerin dini vecibelerini yerine getirebileceği bir cami veya mescit bulunmuyor.

TİKA Afganistan’da en çok sevilen asker konumunda olan Mehmetçiğin konuşlandığı merkeze diğer Müslüman ülke askerlerinin de yararlanabileceği, Türk mimarisinin simgesel özelliklerini taşıyan Cami inşaatına başladı. Askeri bir sahada olmasından dolayı ekstra güçlendirici detaylar ile birlikte güvenlik önlemleri göz önünde bulundurularak bütün dış yüzey betonarme olarak projelendirilen caminin dış cephe kaplaması,  tamamen yerel taş kullanılarak yapılacak. İbadet için engelli insanlarda düşünülerek, bunun için bir adet engelli merdiveni de projeye ilave edildi. Projenin 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Afganistan Hac Evkaf Bakanı Feyz Muhammed Osmani, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, NATO Türk Birlikleri Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin’in katıldığı temel atma töreni dualar eşliğinde başladı. Törende konuşan TİKA Başkanı Serdar Çam “ İnşallah vaat ettiğimiz sürede cami inşaatını tamamlayıp burada görev yapan Mehmetçiğimizin ve diğer Müslüman askerlerin hizmetine açacağız. “ diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Yenilenen Taşkent Türk İlköğretim Okulu Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilat ve donanımı gerçekleştirilen T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Taşkent Türk İlköğretim Okulu törenle açıldı. Açılış törenine, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, T.C. Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul,...